7-8 hasan paşa

sopayla darbe önleyen paşa olarak da bilinir. osmanlı ordusu'nda erlikten mareşalliğe yükselen nadir isimlerdendir.okuma yazma bilmediği için imzasını arapça 7-8 şeklinde attığı için bu ismi almıştır.
oğuzların dodurga boyu tamgası arap rakamlarıyla yedi (٧) ve sekiz (٨) şeklindedir, çorumlu hasan paşa'nın imzasının bununla bir ilgisi olabilir.

bir rivayete göre (o dönem 2. veliaht olan) 2. abdülhamid bir gün balmumcu çiftliği'ne at üzerinde giderken yolunun üzerine muhafız neferlerden biri çıkar;

– yassah hemşerim!..

veliaht abdülhamid sert bir tavırla; “tanımadın mı beni? ben, ikinci veliahtım” diye çıkışınca, aldığı cevap ilginçtir;

– veliaht, meliaht dinlemem. ben, padişahın adamıyım bir tek onu tanırım!..

sultan abdülhamid tahta geçtiğinde, padişahına bu derece bağlı adamı unutmayarak aratıp buldurur. o muhafız hasan paşa'dır. padişah onu önce subay sınıfına geçirir. savaş alanlarındaki başarıları sebebiyle rütbesi artar ve bu nefer sarayların olduğu beşiktaş'ın muhafızlığına kadar yükselir.

hasan paşa, çırağan baskınını sopasıyla tek başına kalabalığın arasına dalarak önlemesiyle müşirliğe (mareşalliğe) kadar yükselerek er olarak başlayıp mareşal olan nadir askerler arasına girer.

baskını önlediği sopasına mehdi adını verip beşiktaş karakolunun duvarına asar.

hasan paşa bir gün görev başındayken hastalanır. baş ucunda bekleyen eşine “gülnaz, beni zehirlediler. hasan’ın gidiyor artık” dedikten on beş dakika sonra hayata gözlerini yumduğunda 80 yaşındadır.

çorum'daki 27.5 metre yüksekliğindeki saat kulesini hasan paşa yaptırmıştır. kanlıca'da adına bir tarihi yalı vardır.
https://www.youtube.com/watch?v=rtdiuykhwme&t=3s
bunu dinleyin.