[8-14 eylül] askeri ve diplomatik gelişmeler

8 eylül ile 14 eylül 2018 tarihleri arasında yaşanan önemli askeri ve diplomatik gelişmeleri 30 maddeye sığdırdım. arşivi bekleyenler neden yayınlamıyorsun kaç gündür diye sormuş. işlerimin yoğunluğundan dolayı toparlayamamıştım.

gözden kaçırdıklarımı siz de yazabilirsiniz. geriye yaslanın ve 30 maddeyi de inceleyin.

1.) türkiye, 300 bin asker, 36 bin tank ve binden fazla hava aracının olacağı vostok 2018 askeri tatbikatına gözlemci statüsünde katılma kararı aldı. rusya türkiye'yi davet etmişti.

2.) güney sudan'da yıllardır süren iç savaş imzalanan barış anlaşmasıyla sona erdi.

3.) rusya başbakan yardımcısı yury borisov, abd'nin tehditlerine karşın türkiye'nin s-400 hava savunma sistemini 2019'da teslim alacağını söyledi.

4.) kanada başbakanı trudeau, amerika birleşik devletleri ile yeni bir kuzey amerika serbest ticaret anlaşması’na (nafta) imza koymayacağını açıkladı.

5.) amerika ulusal güvenlik danışmanı bolton: uluslararası ceza mahkemesi peşimize düşerse, mahkemenin yargıçlarının amerika’ya girişini engelleriz, mahkemenin fonlarına yaptırım uygularız.

6.) ırak başbakanı ibadi, ikinci dönem başbakanlık talebinin olmadığını ifade ederek, yeni kurulacak hükümet için adaylıktan çekildiğinin sinyalini verdi.

7.) pentagon sözcüsü pahon, "işimiz bitene kadar suriye'deyiz, türk askeri menbiç'e girmeyecek" dedi.

8.) ermenistan basını türk ordusunun azerbaycan'a bağlı nahçıvan'da bir askeri üs kurmak için hazırlıklar yaptığını yazdı.

9.) tsk, idlib'e gece gündüz askeri sevkiyatı sürdürürken, 3 gündür rusya şehre herhangi bir saldırı düzenlemedi. (13 eylül 2018)

10.) rusya ve çin doları bırakıyor... iki ülke arasında yerel para birimleri olan ruble ve yuan kullanımını arttırarak kademeli olarak doların bırakılmak istendiği belirtilirken, ilk aşamada 10 milyar dolar değerinde bir yuan fonu oluşturulduğu açıklandı.

11.) özel harekat polisi bayram çiçek'in şehit haberini aldıktan sonra fenalaşan şehidimizin babaannesi zeliha çiçek hayatını kaybetti. allah rahmet eylesin.

12.) abd ulusal güvenlik danışmanı john bolton, abd başkanı donald trump’ın seçimlere müdahaleden sorumlu ülke ya da aktörlere yönelik yaptırım uygulanmasını öngören kararnameyi imzaladığını açıkladı

13.) ingiltere bmgk temsilcisi pierce, cumhurbaşkanı erdoğan'ın wsj'deki yazısına katıldıklarını belirterek, "türkiye'nin planı muhaliflerin teröristlerle savaşması ve bu mücadele sürerken rejim muhaliflere saldırmamalı" dedi.

14.) beyaz saray sözcüsü sanders, ırak'taki elçilik ve konsolosluklarına yönelik saldırıları gerekçe göstererek, benzer olayların gerçekleşmesi durumunda iran'ı sorumlu tutacaklarını bildirdi.

15.) rusya devlet başkanı vladimir putin, japonya ile 2. dünya savaşı'nın sonundan beri imzalanamayan barış anlaşması için (kuril adaları sorunu) çözüm aramaya hazır olduklarını söyledi.

16.) rusya'nın idlib operasyonunu, "türkiye'nin idlib'deki teröristlerle ılımlı muhalifleri ayırma süreci nedeniyle" geçici olarak durdurduğu iddia edildi.

17.)körfez işbirliği konseyi üyesi ülkeler, mısır, ürdün ve abd genelkurmay başkanları, kuveyt'te askeri bir toplantı düzenledi. katar, kriz sonrası ilk kez askeri toplantılara katıldı.

18.) türkiye ve ırak arasında barzani yönetiminin (ıkby) kontrolünde olmayan yeni ovaköy sınır kapısı ile ilgili çalışmalar ordu yetkililerinin de katılımıyla başladı.

19.) hatay'ın yayladağı ilçesindeki geçici barınma merkezini ziyaret eden içişleri bakanı soylu, "245 bin 300 suriyeli kardeşimiz 2 yılda ülkelerine geri döndü" dedi.

20.) nato sözcüsü lungescu, 'vostok tatbikatı rusya'nın büyük ölçekli çatışmaya odaklandığını gösteriyor. savunma bütçesi ve askeri varlığını artıran daha agresif bir rusya ile karşı karşıyayız' dedi.

21.) pkk'ya bağlı menbiç askeri meclisi komutanlarından abdurrahman mahmud cafer isimli terörist, bugün menbiç yolunda mayın patlaması sonucu öldü.

22.) 'rusya destekli' abhazya cumhuriyeti'nin başbakanı gennady gagulia, suriye ziyaretinden döndükten sonra trafik kazasında öldü.

23.) venezuela devlet başkanı nicolas maduro, pekin'de çin devlet başkanı şi jinping ile bugün yapacağı görüşmesi öncesi açıklamasında çin ile 'stratejik bağları güçlendirmek istediğini' söyledi.

24.) milli istihbarat teşkilatı (mit), suriye'de düzenlediği operasyonla 53 kişinin hayatını kaybettiği reyhanlı saldırısının planlayıcısı yusuf nazik'i türkiye'ye getirdi.

25.) israil savunma bakanı avigdor liberman, temaslarda bulunmak için geldiği azerbaycan'da cumhurbaşkanı ilham aliyev tarafından kabul edildi.

26.) moldova parlamentosu milletvekili vlad batrınç, geçtiğimiz günlerde moldova cumhurbaşkanı ıgor dodon'un geçirdiği kazayla ilgili olarak "bu olay, türkiye cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan'ın ziyareti dahil bölgede yapılması planlanan etkinlikler öncesi yapılan bir suikasttır" açıklamasında bulundu.

27.) birleşmiş milletler (bm) gözetiminde suudi arabistan öncülüğündeki koalisyon birliklerince desteklenen yemen hükümeti ve husiler arasında düzenlenmesi öngörülen ancak başlayamadan çöken barış görüşmelerinin ardından, iki aydır duran çatışmalar yeniden başladı.

28.) abd destekli suriye demokratik güçleri (sdg), ışid'i suriye'nin kuzeydoğusundan sürmek için başlatılan operasyonun son aşamasına geçtiklerini açıkladı.

29.) bm, 1-9 eylül'de idlib'de hava saldırılarının düzenlendiği bölgelerde 30 binden fazla kişinin yerlerinden edilerek, kuzeyde türkiye sınırı yakınlarına doğru hareket ettiğini açıkladı.

30.) sisi cuntasına 1.2 milyar dolarlık yardımı onayladığı gün, mısır mahkemesi aralarında ihvan yöneticilerinin de bulunduğu 75 kişiye idam cezası verdi.

geçtiğimiz arşiv: [4-8 eylül] askeri ve diplomatik gelişmeler