abd-çin ticaret savaşları

trump ın ticari realizm ideolojisinin izdüşümleri olarak görüyorum. çıkar maksimizasyonu ve realist paradigmanın izlerini bir insan bu kadar üzerinde taşıyabilir sanırsam
çin'in pazar bile kurmadan sadece sanal pazarla amerikayi sarstigi savaştır. dünyanın her yerinde amerikan ürünleri satan dukkanlar mevcutken ( burada söz konusu ikinci kalite cin mali degildir) çin bu konuda atilima bile ihtiyaç duymamaktadır
abd-çin ticaret savaşlarından iki tarafın da kârlı çıkamayacağını ayrıca özellikle çin'in bu konuda fazla abartıldığını düşünüyorum. sarsılmaz, yıkılmaz bir dev imajı verildiğini görüyorum. bu biraz gerçeklikten uzaklaşmak gibi geliyor bana. objektif ve gerçekçi olunmalı, uzak gelecek hakkında tahminler yürütürken daha ağırbaşlı olunmalıdır.
çokta uzak olmayan bi gelecekte nükleer ile çözülecek meseledir abd önümüzdeki 10 yıl yatıştırıcı ve geri adım atan bi politika izlemez tabi çinde boş durmuyor gün geçtikçe dahada fazla silahlanacaklar bakalım neler olur sonrasında
çin halk cumhuriyetinin kısa vadede kazanacağı, uzun vadede kaybedeceği bir ticaret savaşıdır. abd nin siyasi etnik yapısınıda göz önüne aldığımızda olası bir ekonomik sıkıntıda iş savaşın çabuk patlak vermesini kaçınılmazdır. hali hazırda bir çok bölgede askeri anlamda para harcayan abd nin bu savaş işine yaramayacaktır.
birçok kişinin dile getirdiği görüşlerin aksine, çin'in bu savaştan daha güçlü çıkması muhtemeldir. çin yaratmak istediği çok kutuplu dünya modelini bu savaş sayesinde gerçekleştirmiş ve gelişmekte olan ülkeleri kendisine bağlama yolunda önemli bir konjonktür yakalamıştır.
soğuk savaş sonrasından itibaren süregelen çekişmenin farklı bir boyutu. yan xuetong'un "yüzeysel arkadaşlık teorisi"ne göre sebebi iki tarafın artan beklentileri ile çıkar temelli real politika eğilimleri arasındaki uyumsuzluktur. kazanç- kayıp noktasında öngörüde bulunmak oldukça zor ancak süreç önlenebilir değildir. zira güç geçişi sancılarıdır.
donald trump'ın seçim kampanyası döneminde sinyallerini verdiği, mevcut gerçeklik sebebiyle küresel bir ticaret savaşına evrilmesi muhtemel kriz.
konu hakkında iyi bir analiz isteyenler için linki aşağıya bıraktım...
https://www.stratejikortak.com/2018/07/ticaret-savaslari-ve-dunyada-son-durum.html
trump paragöz bir adam abd zarar edecek olsa böyle bir savaşı başlatmazdı. üstelik abd çin in en büyük pazarı ama çin abdnin en büyük pazarı değil.
çin ticaret için halen abd ye muhtaç. zira ticaretinin neredeyse tamamını denizler üzerinden yapıyor. denizlerin kontrolü ordusunun en büyük kuvvetini donanmasına aktaran abd nin elindedir. ve abdnin çok güzel kullanabileceği bir japon-çin adalar sorunu vardır. japonlar abd nin 52. eyaletidir. zira japon silahlı kuvvetlerini abd finanse eder. çin ayrıca dünyanın en kalabalık ülkesidir ve gıda ithalatında lider bir ülkedir. eğer üç gün petrole ulaşamazsa gıda sevkiyatı kopar. insanları neyle doyuracaklar. bir ambargoyu kaldırabilecek durumda değiller. yılda %5 -10 büyümeyen bir çin kaosa sürüklenir.