abd'den türkiye'ye silah ambargosu

bazı kaynaklar abd'nin rusya'dan s-400 füze savunma sistemlerini satın alacak olan türkiye'ye silah ambargosu uygulayacağını belirtiyor. bu ambargo kapsamında sadece f35'lerin olmadığı, kıbrıs harekatı'ndan sonra uygulandığı gibi genel kapsamlı bir silah ambargosu olacağı ifade ediliyor.

kaynak olarak aviation week'in pentagon editörü lee hudson gösteriliyor. https://twitter.com/LeeHudson_/status/1021507819806367744

mayıs ayında abd temsilciler meclisi'nin, "pentagon kongre'ye abd-türkiye ilişkileriyle ilgili rapor sunana dek, ankara'ya büyük silah satışlarının askıya alınmasını öngören" bir yasayı (ndaa) görüşeceği açıklanmıştı. bu sefer büyük silahların dışında genel bir silah ambargosu olacağı söyleniyor.
geçmişte kıbrıs barış hareketı sonrası 1975-1978 arası uygulanmıştı. bunun sonucunda savunma sanayiinde yerlileşme hızlanmıştı. yeniden abd ambargosu olacağını sanmıyorum. olursa abd çok büyük bir pazarını kaybetmiş olur.
patriot alımı ile ilgili görüşmelerde basına yansıdı. s400le patriot aynı görevi görmüyor mu? diyet olarak f35 ağır kaçar diye patriota mı döndüler acaba
hayır patriotlar s400 ler ile aynı görevi görmüyor, s400 yüksek irtifa iken patriotlar orta irtifa
bizim orta irtifa hava savunma sistemi geliştirme projemiz vardı sanki yanlış mı hatırlıyorum?
türkiye'nin mevcut orta irtifa hava savunma sistemi mım-23 hawk sistemleridir. ayrıca yerli üretim hisar-o çalışmaları devam etmektedir.

şuradan elimizdeki sistemleri inceleyebilirsiniz
https://www.stratejikortak.com/2017/11/turkiye-hava-savunma-sistemleri.html
başta kötü görünen bir durum olsada, öyle yada böyle bir gün ekonomik, askeri olarak gerçekleşecek durumdur.
böyle zamanlar zorludur ve nato üyeliği bulunan ülkemiz için ciddi bir sınavdır. fakat aynı zamanda doğru hamlelerle tüm dünyaya kendi başına ne yapabileceğinin yada yaptığının gözdağını verme zamanıdır.
bakalım bu seferde incirlik kozunu kullanacak mı türkiye
keşke her zaman böyle amborgolar yapılsa dediğim ambargodur.aselsan kuruldu adamların sayesinde.drone satmadılar drone yaptık daha ne
böyle bi senaryoda milli muharip uçak projesini hızla tamamlamak çok elzemdir ancak bu denli işin içinde olmuşken f35 lerin iptalini onaylayamazlar
abd’nin şu an için yaptırım yapacağını düşünmüyorum. olası iran harekatında incirlik üssüne ihtiyaçları var. silah yaptırımınında ayrıca türkiye üzerinde çok fazla bir etkisi olacağını sanmıyorum. önemli olan ekonomik ve siyasi yaptırımlar.
abd'nin elinden kayan ülkeleri kendine bağlamak için yaptığı siyasi hamle, fakat nafiledir.
abd'nin böyle bir hareketi türkiye'yi artık tamamen rusya'nın kucağına atmak olur. ortadoğu bu denli çalkantıdayken amerika'nın göstere göstere bir müttefiğini kaybetmesi hiç mantıklı değil. kıbrıs olayında sovyetler tehlikesi vardı natodan ayrılmak intihar olabilirdi ama şuan ''z.kerim uçağını da natosunu da'' deyip rusyanın kanatlarına girmememiz için pek de engel yok
edit: sözlükte küfür yasak mı değil mi bilemedim
bu plan grçmişte bir nebze tutmuş bile olsa da bu sefer tutmayacaktır. iran dolayısıyla bu hamleyi yüksek ihtimal ticaret ambargosu takip edecek. bu olaylar dış politikada bir nebze de olsa doğru yolda oldugumuzun kanıtıdır.
kıbrıs harekatında ki ambargo'dan sonra türkiyenin aselsanı kurması nasıl yaradıysa muhtemelen bu ambargo'dan sonra gene güzel şeyler olacaktır kasmaya gerek yok.

birleşik devletlerin boş yaptığı ambargo.
bu uzun vadede türkiye'ye yarar. örneğin geçmişte yaptıkları örtülü iha ambargosunun sonuçları şimdi dağda taşta teröristleri keklik gibi avlayan siha lardır.
eğer böyle bir ambargo uygulanırsa türkiye'nin yapması gereken tek şey ;

ülkesinde bulunan işgalci abd askerlerinin bulunduğu üsleri kapatması ve abd askerlerini ülkedemizden def etmesi olacaktır.
trump gibi ticari bir bakış acısıyla ülke yöneten bir lider bu ambargo kararını onaylamayacaktır
güle oynaya karşılayacağım ambargo. çünkü biz yumurta kıça dayandığında dertlerine çare bulan bir milletiz. bknz: aselsan
bu ambargo ciddiye alınacak bir durum değil. ayrıca nato nun taşlarını yerinden oynatır. ayrıca 1974 ambargosu sonrası yerli silah sanayi ninde temellerinin atılmasını sağlamıştır. bize f35 i vermez ise çok şey kaybetmeyiz.
  • /
  • 2