abd'nin bilinmeyen istihbarat servisi jsoc

bir jsoc yetkilisinin yaptığı şu açıklama jsoc'un e olduğunu özetliyor; “jsoc derin ve karanlık bir yapıdır. biz evreni idare eden görünmeyen gücüz. gücümüz cıa’dan çok daha fazla ve cıa’nın bizim yaptığımız şeyleri yapmaya yetkisi yok.”
ilk operasyonları 1980 "kartal pençesi operasyonu". tahran büyükelçiliğinde yaşanan rehine krizinde görev almaya giderken, timi taşıyan helikopter düşüyor ve 8 asker ölüyor. ilk operasyon larında başarısız oluyor. tabi zamanla gelişiyorlar. ortadoğuda sorgusuz insan öldürmeleri ile tanınıyorlar. hesap verecekleri bir mercii yok. ladin'in öldüren tim bu kuruma bağlıydı. 11 eylül'e kadar 1800 askeri varken, 11 eylül sonrası 30.000 e yakın askeri olmuştur. adam kaçırma, işkence, suikats, vb tüm pis işleri yapıyorlar. bir kurumdan çok suikast timi gibi çalışıyorlar
ortak özel harekat komutanlığı olarak bilinen ussocom’ a bağlı askeri birimdir. asıl görevi terörist hücrelerini belirleyip etkisiz hale getirmektir. kara, deniz ve hava kuvvetlerinin özel kuvvetleri ile savunma bakanlığının ortak iletişim birliği bu birime destek faaliyeti sağlar. bu tür birimlerin varlığı abd’nin istihbarat alanında ne kadar ileri bir düzeyde olduğunun göstergesi diyebiliriz.