abd'nin rahip brunson için türkiye'ye yaptırım uygulama kararı

abd başkan yardımcısı pence'nin ardından abd başkanı trump da "rahip brunson uzun zamandır gözaltında tutulduğu için türkiye'ye geniş çaplı yaptırımlar uygulayacağız" şeklinde konuşarak türkiye'yi tehdit etti. bu yaptırımların ekonomik ancak büyük çapta olacağı belirtildi.

şaşırmamak elde değil. ya brunson gerçekten çok değerli bir isim ya da abd yine ve yeniden fırsatını bulmuşken türkiye'ye karşı hamle yapıyor. tabi tüm bunların arka planında türkiye'nin rusya, iran ve çin ilişkilerinin olduğunu düşünüyorum.

(bkz:abd'li rahip brunson'ın ev hapsine alınması)
abd ver papazı al papazı oyunundan sıkıldı. oyunu kendi kurallarına göre oynamak istiyor. iran ile bu kadar gerginken bölgedeki müttefikini(sözde müttefik) kaybetme riskini alması da çok garip.

edit:brunson'un yerinde olsam uçak biletimi alırdım.

edit2:dışişleri bakanı çavuşoğlu, "kimse türkiye'ye dayatmada bulunamaz. hiç kimsenin tehdidine müsamaha edemeyiz" açıklamasını yaptı.

edit3:dışişleri bakanlığı: "(trump'ın türkiye'yi yaptırımla tehdidi) türkiye’ye kimse emir veremez ve tehdit edemez"
dışişleri bakanlığı: "abd yönetimini biran önce bu yanlış (tehditkar) söylemi bir kenara bırakarak yapıcı diyalog çerçevesine dönmeye davet ediyoruz."

edit4:cumhurbaşkanı erdoğan: "(rusya) ile aramızdaki her türlü dayanışma birilerini gerçekten kıskandırıyor."
şimdi büyük bir devlet miyiz kukla bir devlet miyiz bu papaz ile ortaya çıkacak ?
yakında bu papazda kaçar benden demesi yalnız türkiye'nin itibarı böyle iki paralılık olmamalı
(bkz:deniz yücel)
cumhurbaşkanı erdoğan, çin devlet başkanı şi ile görüştü. görüşme sırasında abd başkanı trump ve yardımcısı pence'nin türkiye'ye yaptırım kararı alması ve senato dış ilişkiler komisyonunun türkiye’nin uluslararası kuruluşlardan kredi almasını kısıtlayan bir tasarıyı kabul etti. abd, çin ile işbirliği yapan herkes ile çatışacak gibi görülüyor. birde buradan bakmak lazım olaya
ömer turan mode on

amerika'nın, çin'le görüşen herkesin kafasına saniyesinde vurması aslında bizlere çok şey anlatıyor ama anlayabilenlere anlatıyor. her seferinde bu kadar ani reaksiyon göstermelerindeki paniğin sebebi ekonomik ve askeri bakımdan en büyük amerika'dır dayatmasının da yavaş yavaş diğer ülkeler tarafından yalan olduğunun anlaşılması olsa gerek.

ömer turan mode off
akillara (bkz: william churchill) vakasini getiren olaydir. 1800 lu yillarin basinda osmanli devleti rusya ile yakinlasmaya baslamis bu yakinlasma o kadar ile gitmis ki, osmanlı ve rus ortak donanmaları tarafından fransızların işgalinden
kurtarılan yedi adası hakkinda, iki devlet burada “yedi ada cumhuriyeti” adı altında
bir devletin kurulmasına karar vermisler bu devletin statüsüne ait şartlar ise
osmanlı devleti ile rusya arasında 21 mart 1800 tarihinde imzalanan antlaşma ile belirlenmis. tabiki bu tarihten sonra avrupa devletleri icin osmanli devleti ile rusyanin arasinin bir sekilde acilmasi gerekliligi ortaya cikmis.

1836 yilina gelindiğinde william churchill isimli ingiliz vatandasi moda’da (kadıköy) avlanırken bir çocuğu yaralayınca tutuklanmış, bunun üzerine ingiliz büyükelçisi ponsonby kapitülasyon haklarına dayanarak bir ingiliz’in suçlu bile olsa tutuklanamayacağını ileri sürerek osmanlı devleti’ne bir nota vermiştir. hatta bu tutuklanma meselesini o kadar ileri goturmuslerki ki konuya diğer avrupa devletleri de karışınca olay siyasî bir mahiyet kazanmış, artan baskılar üzerine churchill serbest bırakılmış, ardından devrin hariciye nâzırı âkif paşa hastalığı öne sürülerek görevinden azledilmiştir, bu sayede rusya ile iliskilerin bozulmasinin onu acilmistir.
churchill’den özür dilenerek tutukluluk tazminatı olarak kendisine pırlantalı (cok yuksek karatli) nişan, zeytinyağı ihraç izni veren bir ferman ve gazete yayımlama imtiyazı verilmişti. ılk gazete bu sekilde basilmaya baslanmisti.
tabi sonrasi kacinilmaz son , 4 ekim 1853-30 mart 1856 tarihleri arasındaki osmanlı-rus yani (bkz: kırım savaşı)dır.
tarih ve tekerrür...
(bu yazıyı ekşi sözlükten paylaşan bir arkadaştan aldım çok güzel bir tarihe gönderme okuyun derim)
hukuk ve siyaseti birbirine karıştıran bir abd var. biz hukuksal açıdan yapmamız gerekeni yaptık. abd ise siyasi açıdan baskı kurmaya çalışıyor. serbest bıraktık diyelim. o zaman hukuksal açıdan usulsüzlük yapmış olmayacak mıyız? ayrıca hukuk konusunda bize tavsiyeler sunan bir abd'den bahsediyoruz. iyi veya kötü bir hukuk sistemimiz var bunu uyguladık beğensinler ya da beğenmesinler. bu konuda tavrımızın net olması gerekiyor. daha önce kuzey koreyi de savaşla tehtit etti. sonra görüşmek için çabaladı. keza katar konusunda da abd aynı tepkileri verdi fakat yine işler normale döndü. artık tek kutluplu sistemden çok kutluplu bir çok aktörün olduğu sisteme doğru geçiş yapıyoruz ve abd artık bunun farkına varmalı.
türkiye'de misyonerlik faaliyeti yaptigina dair iddialar olan bir rahip, muhtemel cıa ajanı..

abd yillar sonra, turkiye'yi alenen tehdit etmistir. buna verilecek cevabin sekli ve zamanlamasi turkiye'nin ileri donemde gerceklestirecegi faaliyetleri iyi veya kotu yonde etkiliyecektir. trump'in son zamanlarda yaptigi tehditlerden geri donen tavrini turkiye'nin karsi bir hamle ile kullanmasinda fayda vardir. eger bu mesele ic siyasetin bir malzemesi olursa turkiye prestij kaybina ugrar.
trump mı clinton mı denilen bir zamanda clinton kesin olmasın abi o fetöcü diyordu büyük bi kitle. ama şimdi trump fetö’nün yetkili imamlarından birinin serbest bırakılması için elinden geleni yapıyor. hafif şaşkınız.
almanya da merkel le görüşüp gazeteci deniz yücel serbest bırakılırsa. sizin de elinizde evanjelist ve trump ın seçmeni için değerli bir rahip olursa tabi iktidardaki cumhuriyetçiler de şahinlerden oluşuyorsa doğal sonuç olarak abd kendi üslubuyla sizden deniz yücel in yargı sürecinde olduğu gibi almanya usulü diplomasiyle değil baskı yoluyla yargından karar çıkmasını bekler. yargı bağımsızdır yargı herkes içindir gibi laflar zaman kazanmaktan öte gitmeyecektir ve içinin boş olduğunu bütün dünya görecektir. dış politikada böyle çelişkiler devletlerin prestijini zedeler şekil a da görüldüğü gibi. küçük bir tespit yapayım kısa süre içinde abd ypg yi kullanma yoluna gidebilir. dolar/tl olumsuz yönde değişebilir. sonuç olarak brunson ülkesine dönebilir.
bir kerede sözümüzün arkasında duralım da serbest bırakmayalım. bakalım ne olacak. bundan daha kötüsü ne olabilir zaten.
papaz verilse s400 ler bahane edilecek çin ve rusya ilişkileri bahane edilecek her türlü sıkıştıracaklar yani
abd'nin türk yargısına müdahale girişimidir.
türkiye cumhuriyeti kimseden emir almaz, hiçbir devletin tehditlerine boyun eğmez
ilk önce f 35 satışının engellenmesini öngören tasarıyı senato kabul etti. bugün ise türkiye'nin kredi almasını engelleyen tasarı komisyondan geçti. ımf ile 50 milyar $'lık kredi görüşmesi yaptığımız bu dönemde bu tasarının komisyondan geçmesi, trump ve yardımcısının yaptırım tehditlerini üst üste koyduğumuzda bize açıkça "tarafımızı seçmemiz" yönünde değerlendiriyor ve bir şekilde yine abd ile uzlaşacağımızı düşünüyorum.
türkiye'nin çin ve rusya ile yakınlaşmasından dolayı yapılmış bir açıklama. abd, bir kuşak bir yol projesinde olan herkese çatacak. rahip olmasa s400 olur o olmasa iran'a ambargo reddi için olur.

yani türkiye abd'nin isteklerini yapmadığı için yola getirilmek isteniyor.

zaten açıklamanın erdoğan'ın çin ve rusya ilr görüştüğü vakitlerde gelmesi her şeyi açıklıyor.
yaptırımın sadece papazla ilgili olduğunu düşünmüyorum. çin ile olan ilişkilerimiz ve afrika özelindeki yakınlaşma abdyi tedirgin etti. papaz bahane
washington post gazetesi abd başkanı trump'ın israil başbakanı benyamin netanyahu'yu arayarak israil'de gözaltına alınan türk vatandaşı ebru özkan 'ın bırakılmasını istediğini yazdı. talebin erdoğan ile trump arasında abd'li rahip brunson'un bırakılması anlaşması çerçevesinde olduğu belirtildi.
https://www.washingtonpost.com/politics/trump-says-us-will-impose-large-sanctions-on-turkey-for-detaining-american-pastor-for-nearly-two-years/2018/07/26/75dcde32-90e5-11e8-bcd5-9d911c784c38_story.html?utm_term=.1acea9f82fe4
abd başkan yardımcısı mike pence liseli ergen kızlar gibi türkiye'yi tehdit ettiği videoyu twitter profiline sabitledi:)

edit: abd'nin türkiyeye kredi ambargosuna karşılık çin türkiye'ye kredi desteği verdi. demekki neymiş? türkiye alternatifsiz değilmiş...
(bkz:abd'ye rağmen çin'in türkiye'ye kredi vermesi)
rahip brunson olmasaydı s-400 ler sebep gösterilerek uygulanacak olan karar
don kişot sanço'ya 'köpekler havlıyorsa doğru yoldayız' demiş. şu an yaşananlar da bu.
  • /
  • 2