abd'nin rahip brunson için türkiye'ye yaptırım uygulama kararı

akillara (bkz: william churchill) vakasini getiren olaydir. 1800 lu yillarin basinda osmanli devleti rusya ile yakinlasmaya baslamis bu yakinlasma o kadar ile gitmis ki, osmanlı ve rus ortak donanmaları tarafından fransızların işgalinden
kurtarılan yedi adası hakkinda, iki devlet burada “yedi ada cumhuriyeti” adı altında
bir devletin kurulmasına karar vermisler bu devletin statüsüne ait şartlar ise
osmanlı devleti ile rusya arasında 21 mart 1800 tarihinde imzalanan antlaşma ile belirlenmis. tabiki bu tarihten sonra avrupa devletleri icin osmanli devleti ile rusyanin arasinin bir sekilde acilmasi gerekliligi ortaya cikmis.

1836 yilina gelindiğinde william churchill isimli ingiliz vatandasi moda’da (kadıköy) avlanırken bir çocuğu yaralayınca tutuklanmış, bunun üzerine ingiliz büyükelçisi ponsonby kapitülasyon haklarına dayanarak bir ingiliz’in suçlu bile olsa tutuklanamayacağını ileri sürerek osmanlı devleti’ne bir nota vermiştir. hatta bu tutuklanma meselesini o kadar ileri goturmuslerki ki konuya diğer avrupa devletleri de karışınca olay siyasî bir mahiyet kazanmış, artan baskılar üzerine churchill serbest bırakılmış, ardından devrin hariciye nâzırı âkif paşa hastalığı öne sürülerek görevinden azledilmiştir, bu sayede rusya ile iliskilerin bozulmasinin onu acilmistir.
churchill’den özür dilenerek tutukluluk tazminatı olarak kendisine pırlantalı (cok yuksek karatli) nişan, zeytinyağı ihraç izni veren bir ferman ve gazete yayımlama imtiyazı verilmişti. ılk gazete bu sekilde basilmaya baslanmisti.
tabi sonrasi kacinilmaz son , 4 ekim 1853-30 mart 1856 tarihleri arasındaki osmanlı-rus yani (bkz: kırım savaşı)dır.
tarih ve tekerrür...
(bu yazıyı ekşi sözlükten paylaşan bir arkadaştan aldım çok güzel bir tarihe gönderme okuyun derim)
abd başkan yardımcısı pence'nin ardından abd başkanı trump da "rahip brunson uzun zamandır gözaltında tutulduğu için türkiye'ye geniş çaplı yaptırımlar uygulayacağız" şeklinde konuşarak türkiye'yi tehdit etti. bu yaptırımların ekonomik ancak büyük çapta olacağı belirtildi.

şaşırmamak elde değil. ya brunson gerçekten çok değerli bir isim ya da abd yine ve yeniden fırsatını bulmuşken türkiye'ye karşı hamle yapıyor. tabi tüm bunların arka planında türkiye'nin rusya, iran ve çin ilişkilerinin olduğunu düşünüyorum.

(bkz:abd'li rahip brunson'ın ev hapsine alınması)
şimdi büyük bir devlet miyiz kukla bir devlet miyiz bu papaz ile ortaya çıkacak ?
yakında bu papazda kaçar benden demesi yalnız türkiye'nin itibarı böyle iki paralılık olmamalı
(bkz:deniz yücel)
papaz verilse s400 ler bahane edilecek çin ve rusya ilişkileri bahane edilecek her türlü sıkıştıracaklar yani
cumhurbaşkanı erdoğan, çin devlet başkanı şi ile görüştü. görüşme sırasında abd başkanı trump ve yardımcısı pence'nin türkiye'ye yaptırım kararı alması ve senato dış ilişkiler komisyonunun türkiye’nin uluslararası kuruluşlardan kredi almasını kısıtlayan bir tasarıyı kabul etti. abd, çin ile işbirliği yapan herkes ile çatışacak gibi görülüyor. birde buradan bakmak lazım olaya
bir kerede sözümüzün arkasında duralım da serbest bırakmayalım. bakalım ne olacak. bundan daha kötüsü ne olabilir zaten.
türkiye'de misyonerlik faaliyeti yaptigina dair iddialar olan bir rahip, muhtemel cıa ajanı..

abd yillar sonra, turkiye'yi alenen tehdit etmistir. buna verilecek cevabin sekli ve zamanlamasi turkiye'nin ileri donemde gerceklestirecegi faaliyetleri iyi veya kotu yonde etkiliyecektir. trump'in son zamanlarda yaptigi tehditlerden geri donen tavrini turkiye'nin karsi bir hamle ile kullanmasinda fayda vardir. eger bu mesele ic siyasetin bir malzemesi olursa turkiye prestij kaybina ugrar.
rahip brunson olmasaydı s-400 ler sebep gösterilerek uygulanacak olan karar