abd'nin ypg bölgelerinde hava savunma sistemi kuracağı iddiası

deyr-ez zor askeri meclisi eski komutanlarından olduğu söylenen fayez el esmer'e dayandırılan bir habere göre, abd savunma bakanlığı, suriye'nin kuzeyindeki bazı şehirlerde füze savunma sistemi kurmaya hazırlanıyor.

abd, suriye'nin tel baydar, kobane ve sarin bölgelerine üç gelişmiş radar sistemi ile gözetim ve keşif için 13 taşınabilir ve sabit radar sistemi kurdu.

sosyal medyada paylaşılan bazı görüntülerde abd'nin kobani'de ve al şeddadi üssünde radarlar kurduğu ileri sürüldü.

sistemlerin kurulma amacı fırat'ın doğusundan deyr-i zor'a kadar ypg kontrolündeki bölgeleri uçuşa yasak hale getirmek.

iddialar doğruysa suriye'nin kuzeyinde ve ırak'ın suriye'ye yakın kuzey bölgelerinde (özellikle sincar ve şengal dağları) işler farklı bir boyuta evrilecektir.

tsk'nın faaliyetleri birincil sebeptir eğer iddialar doğruysa. çünkü halihazırda rusya-esad ittifakının ypg ile karşı karşıya gelmişliği yok. fakat ilerleyen günlerde ne olacağına dair kamuoyunun bir bilgisi olmasa da abd'nin böyle bir önsezisi olabilir. bu da ikinci sebeptir.
rusya devlet başkanı vladimir putin'in suriye özel temsilcisi aleksandr lavrentyev'in konuyla ilgili yaptığı açıklamada abd'nin bu yönde bir çalışmasına ilişkin istihbarat olmadığını söylemişti. ama şahsi fikrim abd tıpkı kuzey ırak'ta olduğu gibi bir uygulama yaparak kendi üs ve milislerini koruyacak.