abd suriye’den neden çekiliyor

abd türkiye'den çekileceğini belirtti ya çatışmada arada kalmak istemiyor ya da başka planları var trump gelecek seçimlere abd askerinin kaybıyla girmek de istemiyor olabilir siz ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında
abd ya kaybetti yada suriye ırak olma yolunda. de facto bölünmeler yapılırsa eğer bölge yeniden istikrarsızlığa terkedilecek ve artık maalesef sözde kürdistan belki de kürdistan olabilecek hatta belki de büyük ısrail. sıcak ve gerilimli günler yaşıyoruz.
eğer abd çekilirse oradaki terör unsuru olarak tanıdığımız sözde kürt devleti silahlı unsuru olan pyd yi türk ordusu temizlemez mi?
akdenizdeki olaylardan uzak tutup enerjimizi suriyeyee kaydirma cabasi
kaç yıldır bölgeye yatırım yapan abd'nin bölgeden çekilse bile emellerinden vazgeçmeyeceğini düşünüyorum. fırat'ın doğusunda işimiz bitince planlarını tekrar uygulamaya bizim ve öso üzerinden başlayabilirler. çünkü abd'nin politikalarına karşı çıkma gibi bir lüksümüz olmadığını rahip olayında da gördük.
eğer gerçekten çekildiklerini görürsek bence bu bölgede olacakların doğrudan muhattabı olmak istemedikleri içindir. terör örgütlerine yardım yapıyorlar fakat çatışma durumunda hiçbir sorumluluk almak istemiyorlar.bölgede siyasal varlıkları devam etse de çerçevenin içinden çekilmeye çalışıyorlar.
yapılan analizlerdeki temel eksiklik ; tek bir abd varmış gibi düşünmek. abd'de belli güç odakları var ve bir de abd çıkarları uğruna bu odakları kullanan ve rayda tutmaya çalışan, gerçekten abd'nin iyiliği için çalıştığını düşümdüğüm bir abd başkanı var. amerikanlı olsaydım trumpa oy verirdim yani :)) .çekilme kararı da abd'nin birinci ağzından açıklanmış ve de en azından zamanlama olarak beklenmedik bir karar. gelen istifalara bakılırsa abd'deki bazı kliklerin canını fena sıkmış bu karar... nitekim abd bizim fazla da umrumuzda değil lakin dümyada olup biteni anlamak ve ülkemiz adına doğru konum alabilmek için abd'de olan bitenleri de yakından takip etmeliyiz. suriyeden çekilme kararının altında bir bit yeniği aranıyor. bu gayet normal ve elbette çekilirken bile bazı planları vardır trump ve ekibinin ancak önceki oyun kurucuların oyununu bozduğu da aşikar. suriyeden çekilmesi de her türlü bizim işimize gelir...
abd bu işin bir sonunun olmayacağını görebilecek tecrübede bir devlet. bölgeye hakim 3 unsur var. türkiye, rusya, iran. abd penceresinden bakarsak olaya köklü devlet geçmişi olan türkiye gibi bir devleti kendisine küstürüp kendi güdümünden uzaklaşmasını seyretmektense, ypg gibi bir terör örgütünün hem de hiç bir güvencesi olmayan ve yarın ne yapacağı meçhulken ortadan kaldırılıp ardından yeni bir politika ile bölgede türkiye ile işbirliği yapmak kendierinin her zaman için faydasına olacaktır. hep söylüyorum abd eski tanıdığımız abd değil. bu tip kararlar alınması beni şaşırtmıyor. yorgun bir abd var. ve eminim ki suriyeden ve ypg den çok daha önemli uzun vadede planları vardır. ayrıca çoktan bitmiş olası gereken bu suriye konusu sizce de çok uzamadı mı? şahsen ben sıkıldım artık. yoksa bu kısır döngü senelerce devam edecek. biz kürt devleti kurdurmak istemeyeceğiz, abd isteyecek, rusya bir taraftan, iran bir taraftan, israil bir taraftan. parmaktaki kangren önce kola şimdi de vücuda doğru yayılmaya başladı. türkiye ypg yi oradan kaldıracak. artık bu defter kapanmalı.
bugün menbiçte amerikan askerlerinden oluşan delegasyonun kenti ziyareti sırasında patlayan bombanın tesadüf olacağını düşünmüyorum. bu olayın sözde çekilmeyle alakalı olacağını veya suriye konusunda türkiye'ye yaptığı baskıyı temellendirmek adına planlanmış bir şey olduğunu düşünüyorum.
abd suriye'den çekilmiyor. türk silahlı kuvvetleri'nin suriye'ye operasyon yapmasından ve iki nato gücünün karşı karşıya gelmesinden çekinen abd, içerdeki destekçileriyle suriye'nin kuzey'inde kendine bağlı tampon bölge kurmaya çalışıyor. tsk'yı kendine rağmen değil kendi kontrolünde suriye'ye sokmaya çalışıyor.
amerika resmen bizimle oyun oynuyor
önce koşulsuz olarak suriyeden çekiliyoruz demişlerdi tabi sevinmiştik
bu sahte patlama ve tampon bölge muhabbeti ki şuan tsk kontrollü tampon bölge ancak abdnin bir sonraki hamlesi kesinlikle bu tampon bölgeye ya fransayı ya da suud-bae-mısır üçlüsüne bırakmak olacaktır
allah yardımcımız olsun