abd ulusal güvenlik danışmanı bolton'un ankara ziyareti

abd ulusal güvenlik danışmanı john bolton, pazar günü israil'de yaptığı açıklamada, "abd askerleri, suriye'nin kuzeyindeki kürtleri korumaya yönelik bir anlaşma olmadan çekilmeyecek" demişti.

bu açıklamalardan sonra bolton, bugün temaslar için ankara'ya geldi.

cumhurbaşkanlığı sözcüsü kalın başkanlığındaki türk heyeti ile beyaz saray ulusal güvenlik danışmanı bolton başkanlığındaki abd heyeti görüştü.

görüşmeye ilişkin anadolu ajansı'nın yayınladığı görüntüler çok dikkat çekici: bolton ve kalın salonun en köşesinde bire bir konuşuyorlar. kalın'ın bir eli cebinde ve bolton'a yukarıdan bakıyor. bolton köşe tarafındayken kalın onun karşısında ve sanki küçük bir çocuk büyüğü tarafından azarlanıyormuş gibi bir görüntü söz konusu.

diplomaside bazen bir kare her şeyi anlatmaya yeter, bu karelerde bence son derece güzel anlamlar ifade ediyor...

ayrıca erdoğan'ın görüşmeyi reddettiği bolton, ankara'dan ayrıldı cumhurbaşkanı konuyla ilgili olarak "bolton'ın muhatabı ibrahim kalın'dır." dedi.

diplomatik anlamda, henüz kürtler ile ypg/pkk'nın ayırdını yapamamış bolton için güzel bir gün oldu.geldiği gibi gitti. en başından beri yapılması gereken yeni yeni yapılmaya başladı. diplomatik açıdan çok net bir cevap oldu. kararlılığımızın göstergesi niteliğinde. süreci uzatma yoluna gidilecekti ama dinlenmedi bile.