abd'ye rağmen çin'in türkiye'ye kredi vermesi

rahip brunson krizi sebebiyle abd senatosu türkiye'nin uluslararası kuruluşlardan kredi almasını kısıtlayan bir tasarıyı kabul etmişti. böylece abd türkiye'ye bir nevi "kredi ambargosu" uygulamaya başladı.

abd'nin kredi ambargosuna rağmen türkiye adına çin endüstri ve ticaret bankası tarafından 1,2 milyar dolarlık proje kredisi onaylandı.

abd ile çin arasında bir süredir devam eden "ticaret savaşları" küresel bir boyuta evrilmeye başlamışken çin'in bu hamlesi abd'ye bir mesaj olarak değerlendiriliyor.
türkiye'nin dış politikada alternatifleri olduğunu gösteren, trump'ın ekonomik tehdidinin etkisinin en aza inmesine neden olan olay.

daha bunun şangay 6'lısı, brıcs ve kafkasya ayakları da var.
çin zekice bir hamle yaptı. kuşak-yol projesinde bulunan ülkeleri fonlayarak veya kredi vererek ilişkilerini sağlamlaştırıyor. türkiye açısından bakacak olursak, senatodan çıkan " türkiye kredi kuruluşlarından kredi alamaz" kararına çok iyi bir mesaj bence
şöyle de bir durum var ki ne rusya eski sovyetler gibi, ne de çin eski içine kapanık, dış dünyaya kapalı konumda. iki devlet de açık pazar ekonomilerine evrilmeye başladılar ve kendilerini dış dünyaya açma konusunda epey yol kat ettiler. türkiye bu konuda tek alternatifin artık amerika ve avrupa birliği olmadığını gördü. gerekirse uzak doğu ile de yakın ilişkiler kurulabiliyormuş. bunu son yaşananlarda bariz şekilde görmüş olduk.
çin'in ilk kez yaptigi birsey degildir. bugun, çin dunya da bircok ulkeye gerek altyapi yatirimlari ile gerek kredi fonu saglayarak yardim saglamaktadir ve bunu yaparken abd'den icazet almamistir. asil sorulmasi gereken soru şudur : turkiye, abd ye ragmen çinden nasil kredi alabilmistir?
dünyadaki ikinci kutubun artık daha da güçlendiğinin kanıtıdır
yabancı bir ekonomistin türkiye, brezilya ve g.afrika gibi gelişmekte olan ülkelerin ticaret savaşlarından kârlı çıkabileceğini okumuştum. sanırım bu doğrultudaki gelişmelerden biridir.
suriye üzerinden askeri bir dünya savaşı
türkiye üzerinden politik ve ekonomik dünya savaşı
tek kuşak, tek yol projesinin en önemli ayağı olan türkiye'ye destek çıkmakta geç kalmış bir hamle.büyük ihtimalle dünya düzeninde lider güç olarak amerikadan çin'e kayan eksen, türkiye için müttefiklik olgusu olarakta amerikadan çin'e kaymaya başlama süreci
gelecek olan kredi silivri ve tuz gölü doğalgaz depolama tesislerinin kapasite artışları için kullanılacak heralde.
http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/turkiyenin-gaz-depolarina-cin-finansmani-40910471
dünya eski dünya değil artık. batı sanayi devrimi ile dünyanın geri kalanıyla makası çok açmıştı. doğu ise makası hızla kapatıyor ve bazı noktalarda batının da önüne geçmeye başlıyor.

günün sonunda kaçınılmaz bir gerçek olarak doğunun terazisi batının terazisini dengeleyecek. bu denge uluslararası politik güce de yansıyacak. batı bazı mevzileri kaybedecek, tekelleri kırılacak.

abd'nin beyhude çırpınışları bu yüzdendir. ya kaderine razı olacak, ya da bir çılgınlık edip dünyayı kaosa sokacak.
çin'in ve brıcs ülkelerinin özellikle 21.yy'da ekonomik alanda sıçrama yapmaları türkiye'nin tek alternatifinin abd olmadığının göstergesidir.şu bir gerçek ki artık tek kutuplu bir dünyada değiliz.abd de bunun farkında çin'e karşı başlatılan ticaret savaşı abd'nin hala dünya'nın jandarması benim mesajının en net delilidir.belki de zamanında ilk tuğlalarını ördüğü küreselleşme şimdi abd'nin başına bela olacak.
çin elindeki tahvilleri piyasaya sürüyor, hem kuşak yol projesi için imkanları kullanıyor hemde abd'ye karşı koz kullanıyor bir taşla iki kuş.
peki nereye kadar gidecek bu durum ? dünya bir kabuk değiştirme evresinde ne kadar sancılı olacağı önümüzdeki yıllarda belli olacak.
sevgili güzel hamle diyen, trump'ın elini zayıflatan hamle diyen beyin yoksunu arkadaşlar bahsettiğimiz çok küçük miktar lütfen ekonomi biliyorsanız şu başlıklara yazın. kahvehane sohbeti yapmak için bu sözlükte toplanmadık.
ekonomik anlamda küçük olduğu kadar, siyasi anlamda büyük bir adımdır.
hem türkiye'nin hem çin'in çok akıllıca hareket ederek attığı stratejik önemi yüksek adımdır..
abd-çin ticaret savaşından türkiye'nin kazançlı çıkabileceğini gösteren ilk işaret.
1- abd bizi çin-rusya blokuna itmeye devam etti (ki bunu yaklaşan kasım seçimlerine bağlamak mümkün. çünkü evanjelist grupta türkiye ve brunson tepkileri güzel karşılık veriyor. bknz. müke pence)
2- türkiye brıcs toplantılarına da misafie olarak katıldı. eğer üye olarak katılsaydık o zaman bir olası istikamet ve pazarlık kozu olarak kullanamazdık. (tabi hala nato üyesiyiz)
3- türkiye'nin alternatiflere yönelebileceği mesajı. her ne kadar senato kararlı olsa da trump da işi bilenler de reelpolitikte türkiyeyi çine kaptırmak istemeyiyorlar tamamen.
bu olayı şöyle açıklamak daha doğru olur çok acil paraya ihtiyacınız var ama bankalarla kavgalısınız ne yaparsınız gider tefeciden borç alırsınız tefeciden...
abd'nin açıklamalarından sonra rusya ile yapılan görüşme açıklamasında iki ülkenin ilişkilerinin kıskanıldığından bahsedildi. madem abd'den yana değilsin o zaman gel gardaşım denilebilir.
umarım takip eden süreçte vize zorlukları da kalkar.
  • /
  • 2