açık kaynak istihbaratı

açık kaynak istihbaratı, adı üstünde, açık kaynaklardan yani gazete, dergi, fotoğraf, ansiklopedi, sosyal medya vd. kaynaklardan elde edilen bilginin belli bir sistematikte analiz edilmesi sonucu ulaşılan istihbarat türüdür. günümüz dünyasında en etkili istihbarat türlerinden biridir. cia yıl içinde ürettiği istihbaratın %60'ını açık kaynak istihbaratı ile üretmektedir.
zeytin dalı ve fırat kalkanında askerlerin facebook üzerinden canlı yayına geçip, teröristlere "gelin bizi vurun" demesi
afrin operasyonunda türk askerlerinin sosyal medya üzerinde konumlarını belirterek yaptığı paylaşımları takip ederek operasyon güzergahını gösteren bir video yayınlanmıştı. hatta rusya televizyonu rt, türk askerlerinin coğrafi etiketleme yaptığına dikkat çekerek bu yüzden rotalarının kolaylıkla takip edildiği ve hassas askeri enformasyonun tehlikeye girdiği uyarısını yapmıştı.

istihbaratın şekli ile ilgili güzel bir anı var okumanızı tavsiye ederim.
https://www.stratejikortak.com/2018/05/emekli-bir-mit-ajani.html
hiç şüphesiz en önemlisi sosyal medya paylaşımları. günümüzde insanlar yediğinden gezdiği yere kadar her şeyi paylaşıyor. tanımadığın bir insan hakkında sosyal medya paylaşımlarını inceleyerek sayfalarca bilgi elde etmek mümkün.
istatistik biliminin tam olarak bu işe yaradığını düşünüyorum. toplumlardan elde edilen datalar o toplumun ne yönde eğilim göstereceğine dair önemli ipuçları verir. bu yüzden herkese açık ve ücretsiz olan alanlarda aslında önemli olan sizin datalarınızdır. bir söz vardır : bir ürün ücretsiz ise aslında orada ürün sizsinizdir... (if you don't pay the product you are the product)
açık kaynak istihbaratında en önemli faktörlerden biri, düşmanınızın kaynaklarını bulmak ve bilgi ayıklamaktır. asya sahasından örnek olarak, 5 temmuz'da ışid kaynaklarından elde edilen bilgilere göre, pakistan'da seçimlere yönelik saldırı yapılacaktı. bu bilgiden sonra, 13 temmuz'da pakistan'ın mastung ve bannu şehirlerindeki mitinglerde düzenlenen saldırılarda 132 kişi ölmüş, 152 kişi ise yaralanmıştı. bugün ise, yine ışid tarafından pakistan'ın ketta şehrindeki bir oy kullanma merkezinin dışında düzenlenen intihar saldırısında 31 kişi hayatını kaybetti.
insanların kendi elleriyle kendi bilgilerinin neredeyse tamamını her an ne yaptıklarını ne yiyip içtiklerini dahi internette paylaşmalarının nedenini bir türlü anlayamamış olsam da şüphesiz istihbarat servislerinin bu hususta çok rahat bilgi edinmelerini sağladığı barizdir.