aliya izzetbegoviç

1925 yılında bosna hersek'in bosanski samac ilinde doğdu. babaannesi üsküdarlı bir türk kızıdır. saraybosna'da hukuk eğitimi aldı ve avukat olarak çalıştı.
genç yaşından itibaren islami çalışmalara ve müslümanların sorunlarına ilgi gösterdi. genç müslümanlar örgütü'ne üye olduğu gerekçesiyle 1946 yılında üç yil hapse mahkum oldu. kendini entelektüel çalışmalara verdi. islam deklarasyonu'nu yayınladı. 1983 yılında düşüncelerinden ötürü on dört yıl hapse mahkum oldu. cezasının beş yılını hapiste geçirdi. yugoslavya'nın dağılma sürecine girdiği dönemde demokratik eylem partisini (sda) kurdu ve genel başkanı seçildi.
komünist yönetimin çökmesiyle birlikte yapılan ilk serbest seçimlerde bosna hersek federal cumhuriyeti devlet başkanı seçildi. sırp ve hırvat güçlere karşı yürütülen bağımsızlık savaşına liderlik yaptı. 1995'te savaşa son veren dayton barış antlaşması'nı imzaladı. 1996 yılında yapılan seçimlerde üçlü başkanlık konseyine seçildi. uluslararası gücün baskılarına karşı çıkan ve 2000 yılında sağlık nedenlerini gerekçe göstererek başkanlık görevinden istifa eden izzetbegoviç 19 ekim 2003'te hayatını kaybetti.
aliya izzetbegoviç entelektüel, eylem adamı, siyasetçi, özgürlük savaşçısı ve düşünür kimliği ile halkına öncülük etmiş bir isimdir. bu özellikleriyle islam dünyasında yeni bir lider tipinin öncüsü sayılmaktadır.
"ben olsam, müslüman doğu'daki tüm mekteplere, 'eleştirel düşünme' dersleri koyardım. batı'nın aksine doğu, bu acımasız mektepten geçmemiştir ve birçok zaafın kaynağı budur." sözlerini açık yüreklilikle söyleyen, akılcı bosnalı lider.
bilge kral. türklere mektubu'nu her türk'ün okuması gerekir. kurguladığı sosyal islam devletini anlattığı islam deklarasyonu da okunmaya değerdir.
aynı görüşte olunsun yahut olunmasın aforizmaları hayranlık uyandıran bir adam