alman gazetesinden türkiye'nin ekonomik çağrılarına yorumu

diken gazetesinin haberine göre almanya'da yayınlanan westfälische nachrichten gazetesinde ''türk lirasını bozdurmanın çaresizlik'', ''samsung çağrısını ise çocukca ve safça'' olarak yorumladı.

her ne kadar taraflı bir şekilde eleştiri yapsa da ''samsung çağrısı saflıktır'' yorumuna katılıyorum. amerikan malı kullanmayalım da güney kore malı kullanalım. amerikan silahları değil de rus silahları kullanalım. f-35 lerin iptalinden sonra su-35 leri alternatif olarak görmüştük. ya doğu pazarının bağımlısı oluyoruz ya da batı pazarının ikisinin arasında hiç bir fark yok. kendi pazarımızı kurabilmekten aciziz. global olabilmekten bir haberiz. marka yaratamıyoruz. bizim boykot uygulayan değil yaptırım uygulayabilen ülke konumuna erişmemiz lazım. yerli üretime destekleri artırmalıyız. üretebilelim ki ''dik duralım'' çağrısı anlam kazansın

kaynak:http://www.diken.com.tr/alman-gazetesi-samsung-sozu-saflik-doviz-bozma-cagrisi-caresizlik/
amerikan malı değil de güney kore malı anlayışına ben de karşıyım.

ancak bu kriz iyi veya kötü son bulduğunda türkiye'nin ekonomisine dair daha güçlü ilerleneceği görüşündeyim. son 10 gün türk halkına bilinç kattı. inşallah devlette de öyle olur.
gazetenin yorumuna katılıyorum. boykot çağrısının, yerli olmayan bir markanın yerine başka bir yabancı firmanın ürününe yönelmekle amacına ulaş(a)mayacağı aşikar.

hükümet eğer yerli üretime geçerse gerekli tepkiyi vermiş olur.