alparslan türkeş

25 kasım 1917 kıbrıs/lefkoşa doğumlu kurmay albay ve mhp kurucu genel başkanı. asıl adı ali arslan'dır.

1933 yılına kadar kıbrıs'ta yaşamış, kıbrıs'ın işgali sonrasında ailesiyle birlikte istanbul'a gelmişlerdir. burada kuleli askeri lisesi'ne yazılmıştır. 1936 yılında kuleli'den mezun olmuş ardından harbiyeye geçmiş buradan da 1938 yılında mezun olmuştur.

3 mayıs 1944 yılında aralarında nihal atsız, zeki velidi togan gibi isimlerin yargılandığı "ırkıçılık-turancılık davası"nda yargılanarak 9 ay 10 gün hapis cezası almış fakat mahkeme süresince bir sene hapiste kaldığı için beraat etmiştir.

1947 yılında 15 subay arkadaşıyla birlikte a.b.d. kara harp akademisi ve piyade okulunda iki yıllık bir süre eğitim görmüş, yurda döndükten sonra gelibolu ve çankırı'da görev yaptıktan sonra 1951'de kurmaylık sınavını kazanmış ardından 1955'te kurmay binbaşı olarak harp akademisini bitirmiştir.

1955 yılında tekrar amerika'ya giderek nato türk temsil heyetinde görev almış, 1957 yılında tekrar ülkeye dönmüştür. ardından almanya'ya giderek atom ve nükleer okulunu bitirmiş ve kurmay albay olarak tekrar ülkeye dönmüştür.

27 mayıs 1960 darbesini gerçekleştiren milli birlik komitesi içerisinde yer almış ve darbe bildirisini radyodan okumuştur. daha sonrasında "darbenin kudretli albayı" olarak tanınmış ve ihtilâl hükümetinde başbakanlık müsteşarlığı görevini üstlenir. bu görev esnasında devlet planlama teşkilatı, devlet istatistik enstitüsü ve türk kültürünü araştırma enstitüsü gibi kurum ve kuruluşları kurmuştur.

daha sonrasında mbk içerisinde çıkan anlaşmazlıklar sonucu "on dörtler" olarak bilinen arkadaşlarıyla 13 kasım 1960'da emekli edilerek tasfiye edilmiş ve yurt dışına gönderilmişlerdir. türkeş 19 kasım 1960'da pakistan büyükelçisi olarak atanmıştır.

1963 yılında ülkeye tekrar dönmüş, kısa bir süre sonra talat aydemir'in giriştiği darbe teşebbüsüne karıştığı iddiası ile tutuklanır ve mamak askeri cezaevinde dört ay hücre hapsinde yatar, yargılanır ve beraat eder.

31 mart 1965'te cumhuriyetçi köylü millet partisi'ne katılmış, partinin 1 ağustos 1965'te gerçekleşen kongresinde genel başkanlığa seçilmiştir. 1969 yılında adana'da yapılan kongrede partinin adı "milliyetçi hareket partisi" olarak değiştirilmiş yine aynı yıl yapılan seçimlerde adana milletvekili olarak meclise girmiştir.

ilki, 31 mart 1975 -13 haziran 1977 yılları arasında ve ikincisi de 1 ağustos - 31 aralık 1977 tarihleri arasında süleyman demirel başkanlığında kurulan koalisyon hükümetlerinde mhp genel başkanı olarak, başbakan yardımcılığı ve devlet bakanlığı yapmıştır.

12 eylül 1980 darbesi gerçekleştikten 3 gün sonra teslim olmuş, önce 1 ay uzunada'da daha sonrada ankara askeri dil okulu'nda ve hastalandığı dönemde de mevki hastahanesi’nde 4,5 yıl hapis yatar. yargılandığı süreçte kendisi ve mhp ile ülkü ocaklarında görevli 218 kişi hakkında idam istenir, 9 nisan 1985'de tahliye olur ve beraat eder.

6 eylül 1987'de siyaset yasağı kalkmış, kapatılan milliyetçi hareket partisi'nin yerine kurulan milliyetçi çalışma partisi'ne 4 ekim 1987'de genel başkan seçilir.

20 ekim 1991'de genel seçimlerde mçp'nin rp ve ıdp ile yaptığı seçim ittifakı neticesi yozgat milletvekili seçilir. 1992 yılında mçp kurultayında alınan kararla partinin adı milliyetçi hareket partisi olur. 1995 yılında yapılan seçimlerde mhp meclis dışında kalmıştır.

4 nisan 1997 tarihinde kalp krizi sonucu vefat etmiştir.