amerikan mallarının boykotu

cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan, türkiye'ye karşı ekonomik savaş ilan eden abd'ye misilleme için boykot çağrısı yaptı. erdoğan, 'abd'nin elektronik ürünlerine biz boykot uygulayacağız. onların iphone'u varsa öbür tarafta samsung var, venüs var vestel var. ne yaptığımızı anlasınlar. biz kendimize yeteceğiz" dedi.

işte abd malı elektronik markalar : -apple, microsoft, ıntel, dell, hp, amazon, amd, bose, ıbm, nvidia, sandisk, seegate, viewsonic, western digital, qualcomm, alienware, beats by dre, fitbit, gemini ve jabra.

amerika menşeli gıdadan otomobil ve giyim sektörüne kadar pek çok marka türkiye'de geniş bir alıcı kitlesine sahip. elektronik ürünler listesi dışında türkiye'de satılan abd malları şunlar:

abd giyim markaları: tommy hilfiger, nike, polo, ralph lauren, hugo boss, calvin klein, levi’s, timberland, lumberjack, lee.

abd markalı gıda markaları : danone, maggi, nestle, nescafé, nesquik, jacobs, banana, mcdonald’s, burger king, knorr, calve, komili, becel, sırma, rama, sana, first sakız, falım, kraft, fritolay, milka, ruffles, doritos, lays, cheetos, mc donalds, burger başta olmak üzere bir çok hazır yiyecek zinciri de abd menşeli.

abd malı içecek markaları : coca cola, pepsi, yedigün, sprite, fanta, schweppes, damla su, sırma, hayat, danone, nestle, cappy meyve su, sensun, erikli, akmina

abd markalı temizlik ürünleri : ace (çamaşır suyu), air wick, ajax, aldays, alo, ariel, axe, blendax, calgon, cıf, clear, clit bang, clin, colgate, dettol, domestos, diadermine, dove, elidor , fa, fairy, finish, head & shoulders, henkel, hacı şakir, ıpana, jhonsons baby, loreal, lux, max factor , nıvea, omo, oral-b, orkid, palmolive, pantene, prıma
persil, perwoll, prill, prima, protex, rexona, rinso, schwarzkopf, sensodyne, signal , syoss, unilever, vileda, vanish, veet, vim, yumoş.

dünya basını özellikle ithalata bağımlı birçok sektörde olumsuzluklar yaşanmaya başlandı. ekonomik uzmanlar, döviz kuru nedeniyle pek çok işletmenin sıkıntı yaşayabileceğine ve bu durumun yurttaşa zam ve işsizlik olarak yansıyacağına dikkat çekiyor.

bu kadar markayı boykot biraz zor. bu işten bir şey çıkmaz. en fazla ıphone., burger kıng, mcdonald's gibi markalar akla gelir. microsoft u nahoş boykot edeceğiz her evde var desek yanlış olmaz. bizim üretime geçip japonlar gibi bir zihniyet lazım. ama ülkemizde öyle insanlar var ki ülke umurlarında bile değil. bizim markalarımıza çamur atmaktan zevk duyarlar.

son olarak;

ülkemizde yerli milli kullanacağımız ne kaldı? bir de kalanları yazsanız da onları kullansak.

biz resmen amerikalı olmuşuz haberimiz yokmuş... bu ne birader nasıl boykot edeceksin.... alternatifleri yok ki.
boykottan ziyade verebileceğimiz mesaj önemli. abd biliyor ki türkiye amerika'yı çok yaralayamaz, ama cb erdoğan 'bir' olmanın vereceği mesajın yankı uyandıracağının farkında.
çin tarzı bi plan uygulayıp bir çok ürünün benzerlerinin yerli ürün olarak çıkarılması üretime büyük katkı sağlayabilir
boykot etmek gerçekten çok zor.mesela medyada görüyoruz iphone telefonları kıranlar parçalayanlar var. hayır kardeşim zaten aldın adam parasını kazandı bile. sana yenisini nasıl satarım onu düşünüyor. istersen bardak altlığı olarak kullan umrunda değil. sen üretmezsen yapamazsın. teşvik edeceksin gerekirse. savunma sanayisinde olduğu gibi etkili ve net hamleler gerekiyor. iphone yerine samsung almak da marifet gibi gösterilmesin. üretemezsen çökersin. denklem bu kadar basit.
duble yollar yapılırken bizler diyorduk ki yapmayın etmeyin.onlar bizlere hadi ordan komunistler birseyden de hoşnut kalın diyorlardı.arkadaşlar bu krizin zararı 168milyar dolar.türkiyenin 1996dan bu yana sattıkları 72 milyar dolar.keşke ama keşke yol yapmasaydınız sadece olan yolları onarsaydınız da bu ülkeye fabrika yapsaydınız.en azından bu zor günlerde yapılan yatırımların birazda olsa kaymagını yerdik.yollarimiz var benzin koycak paramiz yok.buyrun boykot edelim zaten alamıyoruz.kuveytten 15 milyar dolar geldide bu millete kahramanlik yapmissiniz gibi yansittiniz.15 milyar bizden 20 miyar olarak cikacak.ben şunu söylüyorum devlet mantıklı hareket etme kabiliyetini yitirmiş.cumhurbaskaninin etrafindaki butun danismanlari bence yanlis yonlendiriyor.saygilarimla
bunlar tam anlamıyla göstermelik adimlardır,elbette ki 2 gunde kimse piyasadaki amerikan ürünlerini silemez ancak böyle adımlar ülkenin hala bir olduğunun ve gereken yerde gerekeni yapacağının kanitidir