amerikan mallarının boykotu

yerli üretime geçilmediği, destek verilmediği sürece geçmiş tekerrür eder durur. ha rusya, çin mallarını almışın ha amerikan malları fark eden hiç bir şey yok. kendimize yeten bir ülke olamadığımız sürece doğu ile batı blokları arasında sürüklenip dururuz.
cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan, türkiye'ye karşı ekonomik savaş ilan eden abd'ye misilleme için boykot çağrısı yaptı. erdoğan, 'abd'nin elektronik ürünlerine biz boykot uygulayacağız. onların iphone'u varsa öbür tarafta samsung var, venüs var vestel var. ne yaptığımızı anlasınlar. biz kendimize yeteceğiz" dedi.

işte abd malı elektronik markalar : -apple, microsoft, ıntel, dell, hp, amazon, amd, bose, ıbm, nvidia, sandisk, seegate, viewsonic, western digital, qualcomm, alienware, beats by dre, fitbit, gemini ve jabra.

amerika menşeli gıdadan otomobil ve giyim sektörüne kadar pek çok marka türkiye'de geniş bir alıcı kitlesine sahip. elektronik ürünler listesi dışında türkiye'de satılan abd malları şunlar:

abd giyim markaları: tommy hilfiger, nike, polo, ralph lauren, hugo boss, calvin klein, levi’s, timberland, lumberjack, lee.

abd markalı gıda markaları : danone, maggi, nestle, nescafé, nesquik, jacobs, banana, mcdonald’s, burger king, knorr, calve, komili, becel, sırma, rama, sana, first sakız, falım, kraft, fritolay, milka, ruffles, doritos, lays, cheetos, mc donalds, burger başta olmak üzere bir çok hazır yiyecek zinciri de abd menşeli.

abd malı içecek markaları : coca cola, pepsi, yedigün, sprite, fanta, schweppes, damla su, sırma, hayat, danone, nestle, cappy meyve su, sensun, erikli, akmina

abd markalı temizlik ürünleri : ace (çamaşır suyu), air wick, ajax, aldays, alo, ariel, axe, blendax, calgon, cıf, clear, clit bang, clin, colgate, dettol, domestos, diadermine, dove, elidor , fa, fairy, finish, head & shoulders, henkel, hacı şakir, ıpana, jhonsons baby, loreal, lux, max factor , nıvea, omo, oral-b, orkid, palmolive, pantene, prıma
persil, perwoll, prill, prima, protex, rexona, rinso, schwarzkopf, sensodyne, signal , syoss, unilever, vileda, vanish, veet, vim, yumoş.

dünya basını özellikle ithalata bağımlı birçok sektörde olumsuzluklar yaşanmaya başlandı. ekonomik uzmanlar, döviz kuru nedeniyle pek çok işletmenin sıkıntı yaşayabileceğine ve bu durumun yurttaşa zam ve işsizlik olarak yansıyacağına dikkat çekiyor.

bu kadar markayı boykot biraz zor. bu işten bir şey çıkmaz. en fazla ıphone., burger kıng, mcdonald's gibi markalar akla gelir. microsoft u nahoş boykot edeceğiz her evde var desek yanlış olmaz. bizim üretime geçip japonlar gibi bir zihniyet lazım. ama ülkemizde öyle insanlar var ki ülke umurlarında bile değil. bizim markalarımıza çamur atmaktan zevk duyarlar.

son olarak;

ülkemizde yerli milli kullanacağımız ne kaldı? bir de kalanları yazsanız da onları kullansak.

biz resmen amerikalı olmuşuz haberimiz yokmuş... bu ne birader nasıl boykot edeceksin.... alternatifleri yok ki.