angela merkel'in güney kafkasya ziyareti

almanya şansölyesi angela merkel, 22.08.2018 tarihinde başladığı 3 günlük ekonomik ve siyasi gelişmeleri ele aldığı güney kafkasya ziyaretlerinin sonuna geldi.

perşembe günü gürcistan ile başladığı ziyaretlerine cuma günü ermenistan bugün ise azerbaycan ile devam etti.

ziyaretlerin, merkel'in rusya devlet başkanı putin'i ağırlamasından 4 gün sonra olması dikkat çekici.

merkel, gürcistan'daki temaslarında “gürcistan'ın mutlaka ab ve nato üyesi olacağına inanıyoruz. gürcistan’ın ab ve nato üyeliği hiç kimseye yönelik bir tehdit değildir” diyerek rusya'nın karşı çıktığı gürcistan'ın ab ve nato üyeliğine açık kapı bıraktı.

merkel, gürcistan ziyaretinde güney osetya savaşında ölenlerin anısına yapılan anıtı da ziyaret ederek rusya'ya karşı mesaj verdi.


ermenistan ziyaretinde sözde soykırım anıtını ziyaret eden merkel, ermenistan başbakanı nikol paşinyan ile yaptığı görüşme sonrası yaptığı açıklamada 1915 olaylarını 'soykırım' olarak tanımlamadı.
almanya'da federal meclis, 2016 yılında 1915 olaylarını "soykırım" olarak tanımıştı.

merkel, erivan ziyaretinde ermenistan ve azerbaycan arasındaki dağlık karabağ gerginliğine barışçıl çözüm bulunması için çağrı yaptı.


merkel, üç günlük güney kafkasya ziyaretinin son durağı azerbaycan'da enerji ortaklığını derinleştirme mesajı verdi.
doğalgaz konusunda rusya'ya olan bağımlığını azaltmak üzere azerbaycan'la enerji ilişkilerini geliştirme yönünde istekli olduklarını kaydetti.

tanap'ın genişletilmesi gerektiğini söyleyen merkel'in ülkesinden azerbaycan'a yönelik yapılan insan hakları çağrılarını görmezden gelmesi bekleniyor.

merkel, erivan'da dağlık karabağ için dile getirdiği barışçıl çözüm ve arabuluculuk önerilerini bakü'de yineledi.


dünyanın en kalabalik karışık ona nazaran da ari insan topluluklarının yaşadığı yer olan trans kafkasya cografyasının rusya için taşıdığı değer bakımından manidar bir ziyarettir. hazar kıyısının önemi rusya açısından çin'in ve türki cumhuriyetlerin kapısı olmasıdır.