arous resort

1972'de sudan devleti tarafından kızıldeniz kıyısındaki port sudan'da kurulan tatil köyüdür. tesis bekleneni verememiş ve atıl duruma düşmüştür, ta ki 80'li yılların başında 'isveçli' olduğunu belirten yatırımcılar tesisi 320 bin dolar karşılığında sudan hükümetinden kiralayana kadar.

isveçli olduğunu belirten yatırımcılar tarafından bir sene içerisinde ihya edilen bu köyün artık diğer tatil köylerinden ayrılan bir yönü vardı: tesisin çalışanları mossad ajanlarıydı.

aslında masum bir amaca hizmet ettiği sanılan tesis isveçli olduğunu belirten sahte pasaportlu mossad ajanları tarafından bir operasyonun parçası olarak alınmıştı.

o operasyon, 'falaşalar' olarak bilinen ve ülkelerindeki iç savaş sebebiyle sudan'daki mülteci kamplarına göç eden etiyopyalı yahudilerin kurtarılmasını ve “arz-ı mev’ud”larına ulaştırılmasını hedefliyordu.

falaşalar, mülteci kamplarındaki yahudi olmayan diğer etiyopyalılardan 'ayıklanacak' ve 'kutsal' israil topraklarına ulaştırılacaktı.

bu yolda müslüman bir devlet olan sudan'ın bu işe yanaşmayacağını bilen israil, kızıldeniz'deki bir dalış merkezi ve tatil köyü olan arous resort'u kullanarak gizli operasyonu yürütmüştür.

falaşaları, kamyonlarla tatil köyüne taşıyan mossad ajanları gece vakti zodiak botlarına bindirerek kızıldeniz'de bekleyen israil donanmasına ait bir gemiye tahliye etmiştir. bu şekilde etiyopya yahudileri, port sudan'dan israil'in kızıldeniz kıyısındaki şehri eilat'a ulaştırılmıştır.

tatil köyünde sörf eğitimi veren bir mossad ajanı olan gad shirom operasyon için "bu bir devlet sırrıydı, kimse bundan bahsetmedi, ailem bile bilmiyordu." diyor.

tatil köyünde mossad ajanları pek çok turist ağırlamış, 15 bungalov evle hizmet vermiştir. . zaman içinde tesise gidip gelenler arasında mısır ordu yetkilileri, ingiliz sas komandoları gibi isimler olmasına rağmen, operasyon deşifre olmamıştır. kadın ajanlar dikkat çekmemek için mutfak işleriyle uğraşmış, diğer ajanlar dalış eğitimleri vermiştir.

1984 kasım'ına kadar etiyopya yahudileri israil'e bu yolla tahliye edilmiştir. bu tarihten sonra kalan yahudileri tahliye için farklı farklı yöntemler kullanılmıştır.


tesiste sörf eğitimi veren mossad ajanı gad shirom