aselsan çalışanlarının şüpheli ölümleri

aselsan'da 2006 yılından bu yana, f-16 savaş uçakları, milli tank, insansız hava araçları (iha), uzun namlulu yeni nesil silahlar gibi önemli projelerde çalışan 8 mühendis kuşkulu biçimde hayatını kaybetti. tabii bu olaylar kabaca incelendiğinde dış veya dış destekli iç güçlerin ölümlerin arkasında olduğu görülebiliyor.

-hüseyin başbilen: 31 yaşındayken, 4 ağustos 2006'da özel aracında boğazı ve bileği kesilmiş halde bulundu. yürüttüğü önemli projelere ilişkin sunum yapmasına bir gün kala ölü bulundu. projelerin yer aldığı flash bellek bulunamadı.
-ali ünal: 30 yaşındaki mühendis 17 ocak 2007'de kafasına isabet eden kurşunla hayatını kaybetti. f-16 savaş uçaklarının modernizasyonu, komuta kontrol ve şifreleme sistemleri üzerinde çalışıyordu.
-evrim yançeken: 26 ocak 2007'de oturduğu binanın 6'ıncı katından düşürek öldü. başbilen ve ünal gibi askeri projeler üzerinde çalışıyordu.
-burhanettin volkan: 7 ekim 2007'de ankara bando okulları komutanlığında nöbetçi subay odasında ölü bulundu. vizör marka silahla intihar ettiği söylendi.
-zafer oluk: 10 mayıs 2008'de askerlik görevini yaptığı birlikte elektrik çarpması sonucu yaşamını yitirdi. yazılım mühendisi idi.
-hakan öksüz: 25 ocak 2012'de eskişehir yolu üzerinde geçirdiği şüpheli bir trafik kazasında öldü. mikro elektronik güdüm ve elektro-optik grubu projelerinde çalışıyordu.
-erdem uğur: 16 ocak 2015'de ankara'daki evinde ölü bulundu. gazdan zehirlenerek intihar ettiği açıklandı. hortum ağzında bulundu. manyetik alan konusunda uzman olan uğur, f-16 savaş uçakları, iha, tank ve savaş silahları gibi milli projelerde görev yapıyordu.