atlantik'e karşı oluşan avrasya(doğu) kutbu ve türkiyenin alması gereken rol

sovyet çöküşüyle birlikte tek kutuplu olan dünyada dengeler değişiyor. donald trump'ın da gelişiyle amerika kendi içine çekilmeye ve diğer devletler ile çatışma içerisine girmeye başlarken doğu bloğu ise güç topluyor. bu nedenledir ki dünya yeniden çift kutuplu olabilme durumu içerisinde. türkiye de amerika ile olan stratejik ortaklığını zaman ilerledikçe soyutlaştırıyor. adımlarını doğu bloğuna yakınlık çerçevesinde atıyor.
ilerleyen zaman ne gösterecek göreceğiz...
denge politikası.

çünkü batı ile tamamen kopamayacak kadar batıya bağlı, doğuya sırt çeviremeyecek kadar doğu ile kültür ve (artık) ekonomik bağı var, oluşmak zorunda.
jeopolitik konumunu kullanark bi süre cikarlarimiz doğrultusunda harekt edip sürece takip etmeli
türkiyenin amerika tarafından itildiği kesin. rusyanın çıkarlarının gölgesinde mi kalırız yoksa daha güçlü bir konuma mı geliriz kestirmek güç. amerika bizim için iyi birşey olmadığını düşündüğü için bu yolu seçmiş olmalı.
benim sahsi kanaatim dunyanin cok kutuplu bir sisteme dogru evrildigidir. bu evrilmeyi yaratan da çin'dir. rusya ile olan ortakligi ileride bozuntuya ugramaya cok musaittir. dislanmis veya yatirim cazibesi olmadigi dusunulmus bolgelere yatirim yaparak yeni bir kutup yaratma egilimindedir çin. buna binaen turkiyenin almasi gereken rol cok kutuplu sistemi savunmaktir, hakeza soylem yoluyla da bunu savunmuşuzdur.

(bkz:dünya beşten büyüktür)
bir rus ekonomistin açıklamasını okumuştum şöyle diyor '' dolara karşı çaresiziz '' burdan çıkarmamız gereken sonucun şu oldugunu düşünüyorum. amerika çok büyük bir güç ve şuan karşı konulamaz durumda. çıkarları uğruna iran'ı bile yok sayan rusya'ya güvenip batıya karşı yer almak çok aptalca olur. doğu'ya sırtını dönüpte tabiri caizse batı'nın uşaklığını yapmakta mantıksızdır. @polpot 'unda dediği gibi denge siyaseti oynayıp, iti ite kırdırmanın yolunu gözetmeliyiz bu esnada ekonomik bagımsızlığımızı elde edecek adımlara hız vermeliyiz. tabi bunların yanında halk olarak da sakin kalmalıyız