bernard lewis

bernard lewis, ingiliz asıllı amerikalı tarihçidir. princeton üniversitesi'nde profesördür. islam tarihi ve islam-batı ilişkisi hakkında uzmanlaşmıştır. ortadoğu hakkında uzmanlaşmış batılı uzmanlar arasında en çok okunan yazarlardandır.
ortadoğu hakkında okuduğum en iyi kitabın yazarı
kpss 2018'de atatürk barış ödülünü alan ve 2018'de ölen ünlü tarihçi kimdir sorusunu gördüğümde hem şaşırmış hem de sevinmiştim.
tanım: çok büyük tarihçi.
yahudi tarihçi. ingiltere'de doğmuştur. orta doğu üzerine yazdığı eserler -güvenirliliği ayrı mesele- batıda çok okunmuştur.

türkiye ve iran, araştırmaları için diğer arap ortadoğu ülkelerinin yahudi vatandaşlarına vize vermemesi sebebiyle önemli bir saha olmuştur.

bir dönem türkiye'de de bulunmuştur. modern türkiye'nin doğuşu isimli bir eser kaleme almıştır.

2. dünya savaşı'nda ve sonrasında ingiliz istihbaratı için çalışmıştır.

israil devletinin siyasetinde her zaman etkin olmuştur. mısır ile israil arasındaki yom kippur savaşı'ndan sonra 1979'da 2 devletle abd'nin de katılımıyla yapılan barış antlaşması'nın arka planında etkin rol almıştır.

orta doğu'ya ilişkin “arap ülkelerine yaptığım ziyaretler sırasında hep aynı argüman dizisini duydum. “zamanımız var, sabrımız var, tarih bizim yanımızda, haçlılardan kurtulduk, türklerden kurtulduk, britanyalılardan kurtulduk. sırası gelince yahudilerden de kurtulacağız” bunu o kadar sık duymuştum ki, sonunda bir grup arkadaşla otururken, sanırım ürdün’deydi, “afedersiniz ama yanlış anlamışsınız” dedim. “ne demek istiyorsunuz? olan bu” dediler. “pek de değil. türkler haçlılardan kurtuldu, britanyalılar türklerden kurtuldu, yahudiler de britanyalılardan kurtuldu. buraya bir sonra gelenin kim olacağını merak ediyorum.” sözü derin bir analizi içermektedir.

bir otobiyografisi mevcuttur. kendisi hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için ilk kaynak olabilir.

daha detaylı bilgi için şu yazı okunabilir: https://www.gzt.com/mecra/kendi-dilinden-bir-ortadogu-tarihcisi-3459532