bm'nin idlib'deki 4 milyon sivil için türkiye kapıyı açsın çağrısı

birleşmiş milletler (bm) suriye danışmanı jan egeland, rejim güçlerinin (bkz:olası idlip harekatı) sonrası türkiye'nin bölgedeki 4 milyon sivile kapıları açmasını talep edeceklerini duyurdu. egeland aynı konuşmada rusya, iran ve türkiye'nin temsilcilerinin idlib savaşından kaçınılması için ellerinden geleni yapma sözü verdiklerini de belirtti.

bm'nin yaklaşık 4 milyon suriyeliye kapıları açan ve milyarlarca dolar harcama yapan türkiye'ye yönelik bu açıklaması güldürdü. yani bm olarak siz ne yaparsınız diye sormadan edemiyorum.
türkiye, savaş mağduru insanlara şuan da en çok yardım eden ülke ve artık dünya devletlerinin taşın altına elini koyması gerekmektedir.
türkiye bir diğer kapıyı da bulgaristan tarafında açacaksa olabilir
ben bm'nin bu açıklama ile oradaki 4 milyon insanın hayatını önemsediği için söylediğini düşünmüyorum. suriye'de işid bitti sayılır. ypg'nin daha fazla genişleyeceği bir toprak parçası kalmadı. türkiye ile suriye'yi idlib konusunda birbirine kırdırıp ypg lehine büyük bir avantaj sağlanması hedefleniyor diye düşünüyorum. amaç suriye hükümetini yeni bir kavgaya sokup yeni tavizler almak. türkiye'nin de suriyedeki varlığını zayıflatmak...
bu planın diğer yüzü de şu olabilir; idlibde çıkacak muhtemel operasyon sonucu 'bir insanlık dramı yaşanıyor' şeklinde bir açıklama ile türkiye'ye bütün mültecilere kapılarınızı açın baskısı kurup yeni bir göç dalgası ve ekonomik zorluğa sokmak.

bence türkiye'nin amacı idlipteki otoriteyi korumak/ geliştirmek. çatışmayı engellemek ve dolayısıyla insanların göç etmesini de mani olmak. şuanda ülkemizde bulunan suriye vatandaşlarını zaten sağ sağlım geri dönebilsinler diye aldık. fazlasını mecbur kalmadıkça alacağımızı düşünmüyorum. türkiye'nin idlip konusunu halledip yüzünü tamamen ypg'ye çevirmesi lazım.
biraz da bm kapıları açsa keşke
esad 5 ay içinde hama ve dera’yı öso’dan aldı. ülkenin büyük bir kısmında tekrardan kontrol sağladı ve kendi iktidarını kabul ettirdi. yakın bir zamanda idlib bölgesine de askeri operasyon yapma ihtimaline karşın orada bulunan 4 milyon esad karşıtı insan maalesef türkiye’ye kaçmak zorunda kalacak. bu nedenle bm türkiye’ye sınır kapılarını açın çağrısı yaptı. 4 milyon suriyelinin 1 milyonu kadarı ülkemize sığınsa dahi sonuçları ağır olur. türk lirasının değerinin aniden azalması, türkiye’nin abd yaptırımlarına mağruz kalması ve jeopolitik riskler yetmezmiş gibi 3.5 milyon suriyeliye ek 1 milyon suriyeli türkiye’yi çok büyük bir dar boğazın eşiğine getirir.
türkiye'yi ekonomik olarak batırmanın farklı bir tarifi.