bm'nin idlib'deki 4 milyon sivil için türkiye kapıyı açsın çağrısı

4 Entry Daha
ben bm'nin bu açıklama ile oradaki 4 milyon insanın hayatını önemsediği için söylediğini düşünmüyorum. suriye'de işid bitti sayılır. ypg'nin daha fazla genişleyeceği bir toprak parçası kalmadı. türkiye ile suriye'yi idlib konusunda birbirine kırdırıp ypg lehine büyük bir avantaj sağlanması hedefleniyor diye düşünüyorum. amaç suriye hükümetini yeni bir kavgaya sokup yeni tavizler almak. türkiye'nin de suriyedeki varlığını zayıflatmak...
bu planın diğer yüzü de şu olabilir; idlibde çıkacak muhtemel operasyon sonucu 'bir insanlık dramı yaşanıyor' şeklinde bir açıklama ile türkiye'ye bütün mültecilere kapılarınızı açın baskısı kurup yeni bir göç dalgası ve ekonomik zorluğa sokmak.

bence türkiye'nin amacı idlipteki otoriteyi korumak/ geliştirmek. çatışmayı engellemek ve dolayısıyla insanların göç etmesini de mani olmak. şuanda ülkemizde bulunan suriye vatandaşlarını zaten sağ sağlım geri dönebilsinler diye aldık. fazlasını mecbur kalmadıkça alacağımızı düşünmüyorum. türkiye'nin idlip konusunu halledip yüzünü tamamen ypg'ye çevirmesi lazım.
3 Entry Daha