cemal kaşıkçı

medine doğumlu abd vatandaşlığı da bulunan suudi gazeteci. al arab news channel'ın genel yayın yönetmenliğini yapan cemal kaşıkçı, aynı zamanda wall street journal'de köşe yazarı.

1982'de ındiana state üniversitesi'nden işletme yüksek lisans derecesi ile mezun oldu.

suudi arabistan'ın önde gelen ingiliz gazetesi arab news'de genel yayın yönetmeni yardımcısı olarak çalıştı

reformist görüşlere sahip al watan'da ilk çalıştığı dönem 53 gün sürdü, suudi arabistan hükümeti tarafından kovuldu. 2. dönemi ise 2007-2010 arasında 3 yıldı, yazı işleri müdürüydü ve bu sefer istifa etti.

istifasından sonra cemal kaşıkçı, al arab news channel, mbc, bbc, el cezire ve dubai tv dahil olmak üzere, suudi ve uluslararası kanallar için siyasi yorumcu olarak görev yaptı.

suudi arabistan'da kral selman'a karşı bazı konularda muhalif kimliğiyle bilinen gazeteci türk-arap medya derneği'nin bir üyesidir.

cemal kaşıkçı 2 yıldır abd'de yaşıyor ve nişanlısı sebebiyle sık sık istanbul'a geliyor.

kaşıkçı, 2 ekim'de evlilik işlemleri için gittiği suudi arabistan'ın istanbul konsolosluğundan bir daha çıkamadı.

reuters'in ismini vermediği iki türk yetkiliye dayandırdığı haberine göre, türk polisi kayıp suudi gazeteci cemal kaşıkçı'nın elçilikte öldürüldüğüne inanıyor. polis cinayetin önceden planlamış olduğunu ve cesedin daha sonra elçilik binasından çıkartıldığını düşünüyor.
cemal kaşıkcı uluslararası bağlantıları oldukça yüksek birisi derhal bulunması ve bu konuda suudi yetkilere baskı yapılması gerekiyor.

iş göründüğü gibi değil cemal kaşıkcı olmasa bugün yapılan reformlar olmazdı.

türkiye'nin itibarı içinde cemal kaşıkcı nın derhal bulunması böyle bir şeyin türkiye cumhuriyeti devleti sınırları içerisinde olmaması gerekir.
abd medyası bu işin ucunu bırakmaz bizde ise aptal medya hala uyuyor dünyada olup bitenlere sağı artık neyin haber değeri taşıdığını bile bilmeyen aptallara kaldık.
suudi gazeteci, radikal islam'ın önüne geçebilmek için ülkedeki din eğitiminin gözden geçirilmesi gerektiğini, din eğitiminin yalnızca dini okullarda verilmesini, çocuklara bir dinin empoze edilmemesi gerektiğini savunuyordu.

1987-95 yılları arasında eski el kaide lideri usame bin ladin ile afganistan ve sudan'da söyleşiler yaptı.

al watan'da da ülkedeki radikal islamcılığı eleştiren yazılar ve karikatürler yayınlanması, ülkedeki ulemanın en çok tepkisini çeken konular arasındaydı.

kaşıkçı 2011'deki orta doğu isyanları sırasında "mutlak monarşinin devri bitti. tek çare demokrasi" demişti.

konuyla ilgili der spiegel ile yaptığı bir söyleşide

"herkes çağdaşlığı istiyor ama kimse bunun yan etkileriyle yüzleşmeye yanaşmıyor. bir gün diğer uluslar gibi bu ulus da reform yapacak. bizim de özgürlük, şeffaflık, hukukun üstünlüğü, seçilmiş bir başbakan ve gerçek bir parlamentoya ihtiyacımız var.

tunus ve mısır'da demokrasi mücadelesi başarıya ulaşırsa ne olacak? siyasi olarak izole kalmayı göze alamayız.

tarih akıyor ve kimse bunu durduramaz." ifadelerini kullandı.

trump'ın seçiminin hemen ardından yazdığı bir makalesi yayımlanmadı. arap basınında yer alan haberlerde kaşıkçı'nın trump'ı eleştirmesi nedeniyle suudi arabistan'ın kendisine gazete, televizyon ve konferans yasağı getirdiği yer aldı.

yazılarında suudi arabistan'ın katar'a yönelik politikalarını ve yemen savaşını eleştirdi.

kaşıkçı'yı 25 yıldır tanıyan arkadaşı halit safuri ise kaşıkçı'nın mısır'da müslüman kardeşler iktidarına karşı yapılan askeri darbeyi desteklememesinin kraliyet ailesi ile temel ayrılıklarından biri olduğunu söyledi.

suudi arabistan'da 2017'de yolsuzluğa karşı yapıldığı açıklanan ve çok sayıda prensin gözaltına alındığı operasyonun, veliaht prens muhammed bin selman'ın iktidarını pekiştirme operasyonu olduğunu savundu.

kaşıkçı, yazılarında eleştirilerin yanı sıra övgülere de yer veriyor, veliaht prens muhammed'in 2030 vizyonunu desteklediğini söylüyordu.

2017'de abd'de yaşamaya başladı: "birkaç yıl önce bazı arkadaşlarım gözaltına alındığında çok acı çektim. hiçbir şey söylemedim. işimi veya özgürlüğümü kaybetmek istemiyordum. ailemden endişe ediyordum. şimdi farklı tercihlerde bulundum." ifadeleriyle bunu açıkladı.

-bbc türkçe
bu konu abd ile s. arabistan aradında bir hesaplaşma olabilir. çünkü önceki açıklamalara baktığımızda, trump, suudi arabistan'ı kendilerinin koruduğunu ve bunun ücretini alması gerektiğini açıkladı, 'mafyavari' bir üslupla. şimdi ise abd'li yetkililer kabul edilemez olduğunu söylediler. izleyip görelim. abd ücreti alamadıklarından yada papaz'ın iadesi sonrasında türkiye'yle rahat bir birliktelik sağlamak ıçın bu dostluğa (abd- suud)kıyabilir.
veliaht prens muhammed bin selman'ın gelecekteki otoritelerce degerlendirilirken; büyük sapkınlıklarının ilki olarak anilacak aydın kisi ve suudi asıllı gazeteci. kendisi aynı zamanda uluslararası hukukun işlevsizligini bir kez daha gozler onune serdi ki bu vesileyle gelecekte a.b.d , ısrail ve arap dunyasınin daha da yakınlaşacağıni soyleyebiliriz. amerikanın fetö gibi örgütler aracılığıyla ılımlı islam politikaları adı altinda ,ortadoğuda otorite kurma planlarını türkiye üzerinden değil suudi arabistan uzerinden yurutmeye kararlı oldugunu görüyoruz. cemal kaşıkçı bu yakinlasmanin ilk kurbani olarak tarihe geçmistir
ortadoğunda bizden habersiz yaprak kıpırdamaz eeeeeey amerika sen kimsin yaa dersin başkentinde adam kaldırırlar.ben bu olayı türkiyenin liyakatte,devlet yönetiminde,istihbaratta geldiği son nokta olarak yorumlarım.
selam.