cengiz han

bozkırın efendisi, asyanın sahibidir.
hırsızlık yapanın köyünün tüm fertleri keserek otokontrolün toplumsallaşmasının babası.
hakkında bir efsane vardır: rivayete göre doğduğunda avucunun içinde kan varmış ve bu da o zaman ileride çok kan dökeceği şeklinde yorumlanış.

bu efsane yüzyıllarca kulaktan kulağa yayılarak günümüze geldi. temelinde cengiz'in kudretini gösterme veya kendini onun varisi sayan biri tarafından kayda geçirilmesi de muhtemel.
günümüze "hanım" sözcüğünü kazandıran tarihin en gaddar ve bir o kadar da başarılı komutanı.

şöyle ki ;
bir gün karısını sağ tarafına alarak diğer bölge hanlarının huzuruna gelir.gelenek gereği bütün hanlar sol baştan sırayla kendini tanıtır,sıra cengiz hanın karısına geldiğinde söze cengiz han girer ve şöyle der ; ben hepinizin han'ı cengiz han'ım.bu da benim han'ım der.
ülkesinin sınırlarını çin denizinden doğu avrupaya kadar genişletmiş, topraklarında başarısında büyük rol oynayan ulusal bir posta ağı kurmuş, asıl adı timuçin olan moğol imparator.
dünya nüfusunun yaşadığı zamanda yaklaşık olarak yüzde 11'ini öldürdüğü düşünülüyor. gazabı merhametinden büyük olan gaddar bir hükümdar. her ne kadar kendisi moğol soyundan gelse de, moğolların türk olduğunu ya da türkleştiğini düşünen tarihçilerde azımsanmayacak kadar çoktur.
dünyanın gelmiş geçmiş en büyük komutanıdır. hiçbir şeye sahip olmadan kurduğu imparatorluk dünyaya hükmetmiştir. tarih boyunca sayabileceğimiz bu büyük liderler nezlimce şöyledir;
1) cengiz han
2) topal timur
3) mustafa kemal

fatihi veya büyük iskenderi neden listeye almadığım ise aşikardır onlar prens olarak büyüdüler ve var olan bir devlete hükmettiler. napolyonu zaten saymıyorum çünkü 90 yaşındaki ahmet paşaya yenilmiş bir garip mahzundur kendisi. dünya tarihinde gerçekten bu kadar büyük kumandan ve liderler sadece türklerden mi çıkmıştır sorusu güzel bir soru, gelin görün ki türk olduğumu unutup yine düşünüyorum cevap yine aynı; evet türklerden çıkmıştır. mongolların türk olup olmadığı ile celal hocanın (bkz: celal şengör) güzel bir anısı vardır;
videoyu dinlemeye üşenenler için ufak özet, evet efendim kendilerini bir türk milleti olarak görmektedirler. o türk değil bu türk değil hayır efendim onlar şöyle lafları asyadan bize doğru geldikçe artan anlamsız bir bölünme arzusu içerisindedir.
"saklanacak yeri olmayan kaçmaktan vazgeçer"
cengiz han
y kromozomları üzerinden yapılan bi araştırmaya göre dünyadaki erkeklerin %0.5inin soyunun dayandığı düşünülen şahıs
askeri yeteneklerini takdir ettiğim ancak insani boyuttan bakınca kendisinden nefret etiğim kan emici canavar.
savaşa gittiği bölgedeki insanların, isminden ve ordusundan korkup savaşmadan kaçıp gitmelerini sağlayacak kadar, gaddar ve mükemmel savaş stratejisi ile donatılmış komutan.
öyle deme; deden o senin...
türk soylu moğol bir lider
cengiz han hakkındaki bir efsaneyi cengiz aytmatov'un "cengiz han'a küsen bulut" romanındaki enfes anlatımıyla okuyabilirsiniz.
cengiz han ve moğollar sağolsun dünya 2000 yıl geriye gitmiştir. zamanında sağlam 1 tane yazılı döküman bırakmamış hepsini yakmıştır. dünyaya en ciddi zarar veren hükümdarların başında gelir herhalde.
“hanım” sözcüğünün ondan geldiği uydurmadır. kendisi türkçe değil moğolca konuşur. hikaye doğru lakin söyleyen o değil başka bir hakan.
tarihin görmüş olduğu en büyük askeri dehalardan biridir.
özellikle türkiyenin doğu illerinde mesela mardine gittiğimde çoğu eser veya yerin onun zamanında yağmalandığını açık açık gördüm birde kendisini facebookta söylememesine karşın söylemiş gibi gösterilen sözlerden tanırız mesela birgün bütün türkler dirilecektir o zaman cihan boyun eğcek
mezarı ile ilgili değişik bilinmezlikler var