çin nüfusunun yüzde 94'ünün doğuda yaşaması

internette sıkça karşınıza çıkan bir haritayı paylaşayım dedim. dünyanın en kalabalık ülkesi olan çin'in şu anda yaklaşık 1.4 milyarlık nüfusu var. ancak bu nüfusun yüzde 90'ından fazlası ülkenin doğusunda yaşıyor. bu da bir milyardan fazla insan demek.

100 katlı gökdelenler de tek odalı hayat yaşamak daha hoşlarına gidiyor zannımca. başka açıklaması yok. çin gibi bitki örtüsü fabrika diyarı olan bir ülkenin %6'lık yaşayan yerinde eminim ki bir ton iş imkanı vardır lakin insanoğlu işte naparsın.
sanılanın aksine insanlar gökdelenlere sığışmaya değil tarih boyunca verimli topraklar ve gür nehirler etrafında büyümüş ve günümüzde de sanayi/ticaret merkezi haline gelmiş metropollerde yaşamaktadır. çin'in doğusunda nüfusun nispeten az olmasının sebebi yeterince gelişmemiş şehirlerin varlığından ötürüdür.
böyle yerleşik bir kültürün afganistan'a pakistan'a hindistan'a bu kadar az sirayet edebilmesini hep merak etmiştim sebebi bu haritaymış, arada dağlar çöller varmış. rusya'da da tam tersi bir durum söz konusu, nüfusun çoğu batı'da toplanmış rusya'da.