designated survivor

designated survivor abd'de başkan çalışamayacak durumda iken başkanın yerine bir süre vekalet edecek kişilere takılan sıfat.türkçeye "seçilmiş kişi" şeklinde tercüme edilebilmekte.

designated survivor dizisi de abd'de dönenleri anlamamamızı bir nebze daha kolaylaştırabileceğini düşündüğüm dizi.tabiki doğru gözle izlediğimiz sürece...

dizide genel olarak 11 eylülvari bir olay yaşanıyor ve tüm kongre üyeleri meclise yerleştirilen bombalarla öldürülüyor.devamında hayatta kalan 2-3 kişiden, designated survivor(seçilmiş kişi) olan bir iskân bakanı kendini bir anda abd başkanı koltuğunda buluyor ve genel olarak bu olaydan sonra yaşadıkları konu ediliyor.

öncelikle tamamen saf ve her şeye inanan bir gözle izlenmemesi gereken bir dizi çünkü bazı şeylerin ipucunu veriyor olsa da dönenleri bütünüyle olduğu gibi anlattığını kesinlikle düşünmüyorum.

ne kadarına inanıp, ne kadarına inanmayacağı izleyicinin kendi değerleri ve olaylara hangi perspektiften baktığıyla alakalı.

fakat benim farkettiğim 1-2 doğru ve yanlış aktarımlarını belirtmek isterim.önce yanlış yönlendirmelerinden başlayayım.

yanlış mesajları ;
1)tüm dünyaya yutturmaya çalıştıkları, "biz dünyanın jandarmasıyız" algısını fazlaca işlemeye çalışmış lakin kendilerinin tüm dünyada kurduğu gizli oyunlardan zerre bahsedilmemiş.
2)müslüman olmak abd'de 7/24 izlenmenize yetecek bir sıfatken, bunun böyle olmadığı ve abd'nin tamamen "özgürlükler ülkesi" olduğu imajı verilmeye çalışıyor.
3)iran başta olmak üzere bütün islam ülkeleri sadece kötü işler yapıyor algısı da oluşturulmaya çalışılıyor.(bi siz yapmıyorsunuz zaten)islam ülkesi olmamamıza rağmen halkımız müslüman halk olduğu için bunun ucu bize de dokunabilir ileriki bölümlerde.zaten 2.sezonda bir fetö sahnesi de geçiyor henüz izlemedim ama pek hoş değilmiş.
4)bunu yazmaya pek gerek yok ama bütün amerikan film ve dizilerinde olduğu gibi ; "biz 1 askerimizi/vatandaşımızı bile arkada bırakmayız." , "bizim 1 askerimiz sizin 1000 tanenize bedel işler yapıyor,canımı sıkmayın onlardan 100 tane yollarsam kökünüzü kazırım." vb. askeri abartmalar ve bütün vatandaşınlarına karşı şefkatli amerika algısı her amerikan dizi/fim inde olduğu gibi bunda da var.

doğru mesajları ;
1)ilk olarak çok net bir şekilde dizideki kurgu üzerinden 11 eylül saldırısının el kaidenin işi olmadığı,onların böyle bir şeye gücü yetmeyeceği mesajı veriliyor.şimdilik işin arkasından özel bir güvenlik şirketinin(blackwaterı temsil ettiğini söylememe gerek yok herhalde)patronu çıkıyor.henüz sadece 1.sezonu izledim, umuyorum ilerilerde gerçek faillerin hangi abd kliği olduğuna dair dahada detaylara değinir.
2)abd başkanının dahi her konuda istediğini yapmakta özgür olmadığı mesajı veriliyor ki bu doğru bir mesaj lakin burda da işin arka yüzünü söylenmeyip, bu durumu sadece abd'deki "kuvvetler ayrılığı" ilkesinin güzel işlemesine bağlanıyor.gene bir amerika güzellemesi yani...
3)abd'de eyaletler arasında bile çekişmeler olabileceği , bence fena işlenmemiş.
4)beyaz saray tarafından medyaya her zaman doğruların söylenmediği, fakat bazı gazetecilerin ortaya attığı iddiaların aslında doğru olduğu ve er ya da geç ortaya çıktığı da bence güzel bir mesaj.(günümüzde de bu sıralarda pentagondan,ırana askeri harekât planlaması yapmasının istendiği iddia edildi mesela...neyse)

daha pek çok doğru ve yanlış mesajları var, tabi benim perspektifimden.sizin de izleyip, amerikadaki pek çok kurum ve işleyişleri hakkında, kafanızda bir şablon oluşmasını isterseniz önerebileceğim bir dizi.