devlet bahçeli

devlet bahçeli 1948 yılında osmaniye'nin bahçe ilçesindedoğdu. fettahoğulları olarak bilinen geniş ve köklü bir aileye üye olan mhp lideri devlet bahçeli, ailenin 4 çocuğundan biriydi. dr. devlet bahçeli'nin babasının ilk evliğinden olan 2 üvey kardeşi vardır. dr. devlet bahçeli, ilk öğrenimini memleketi osmaniye'de 7 ocak ilkokulunda üstün dereceyle tamamladı.

varlıklı bir aileye mensup olan dr. devlet bahçeli, üniversiteye kadar eğitim hayatını özel okullarda sürdürdü. devlet bahçeli ortaokulu yatılı olarak adana özel çukurova koleji'nde kendisinden üç yaş büyük ağabeyi servet bahçeli'yle birlikte okudu. lise eğitimi için istanbul'a akrabalarının yanına giden devlet bahçeli, emirgan akgün koleji’ne yazıldı. bahçeli lise ikinci sınıfta etiler'deki özel ata koleji’ne geçti ve lise diplomasını da yine bu okuldan aldı. dr. devlet bahçeli, 1967 yılında ankara iktisadi ve ticari ilimler akademisi'ni yeni adıyla gazi üniversitesi iktisadi ve idari bilimler fakültesi'ni kazandı ve dış ticaret okumaya başladı. bahçeli, gazi üniversitesi öğrenciliği yıllarında cumhuriyetçi köylü millet partisi'nin genel başkanı alparslan türkeş'in seminerlerine gitmeye başladı.

devlet bahçeli daha sonra akademi'de ülkü ocakları'nı kurdu. 1970-71 yıllarında türkiye milli talebe federasyonu genel sekreterliği görevlerinde bulundu. bahçeli, bir yandan aktif olarak siyasi faaliyetleri yürütürken, diğer yandan da akademik çalışmalarını devam ettirdi. 1971'de mezun oldu ve aynı yıl ankara iktisadi ve ticari ilimler akademisi ve bağlı yüksek okullarda iktisat bölümü asistanı olarak görev aldı. dr. devlet bahçeli, öğrencilerle yakından ilgilenen bir akademisyendi.

aynı zamanda ülkücü maliyeciler ve iktisatçılar derneği'nin kurucularından, üniversite akademi ve yüksekokullar asistanları derneğinin (ümid-bir) kurucularından ve genel başkanlarındandır. ayrıca kısaca ünay denilen, üniversite akademi ve yüksekokulları asistanlığını kurdu ve başkanlığını yaptı.

devlet bahçeli, gazi üniversitesi sosyal bilimler enstitüsü'nde iktisat doktorası yaptı ve aynı üniversitenin iktisadi ve idari bilimler fakültesi iktisat politikasında ana bilim dalı'nda 1987 yılına kadar öğretim üyeliği görevini sürdürdü. dr. devlet bahçeli yine bu süre içerisinde türkiye ve dünya ekonomisi, türk tarihi ve dış politika konularıyla ilgilendi ve bu alanlarda çalışmalar yaptı.
nisan 1987 tarihinde üniversitesindeki öğretim üyeliği görevinden istifa eden dr. devlet bahçeli, 19 nisan 1987 tarihinde yapılan mçp (milliyetçi çalışma partisi) büyük kurultayında parti yönetimine seçildi ve genel sekreterlik görevine getirildi.

mçp ve mhp'nin yönetim kadrolarındaki görevi uzun yıllar süren devlet bahçeli, çeşitli zamanlarda genel sekreterlik, genel başkan yardımcılığı, merkez yürütme kurulu üyeliği, merkez karar kurulu üyeliği, genel başkan baş-danışmanlığı görevlerinde bulundu ve 6 temmuz 1997 tarihinde yapılan mhp 5. olağanüstü kongre sonrasında genel başkanlık görevini üstlendi. 1999'da yapılan genel seçimlerde mhp'nin ikinci parti çıkması üzerine dsp ve anap ile koalisyon hükümetinde devlet bakanı ve başbakan yardımcılığı görevlerini yürüttü.

devlet bahçeli, 2002 genel seçimlerinde partisi baraj altında kalınca milletvekili seçilemedi. 2007 türkiye genel seçimleri'ne milliyetçi hareket partisi genel başkanı olarak katıldı. partisinin barajı geçmesiyle birlikte yeniden milletvekili olarak meclise girdi. 24. dönem osmaniye milletvekili olarak tbmm'ye tekrar girmiştir.
şimdilerin hükümet ortağıdır.