doğu akdeniz'de yaşananlar

demek oluyor ki bölge gerçekten verimli yoksa 4 farklı olayın aynı gün içerisinde yaşanmadı tesadüf olamaz herhalde. türkiye’nin uygulayacağı politikayı çok merak ediyorum.
bahsedilen dört olay:

1.) güney kıbrıs-yunanistan-mısır askeri tatbikata başladı.

2.) fransa tek uçak gemisi charles de gaulle'ü kıbrıs'a konuşlandırdı.

3.) israil ve yunanistan ortak hava eğitimine başladı.

4.) güney kıbrıs-yunanistan-lübnan akdeniz'deki ekonomik bölgelerin sınırları konusunda anlaştı.
bölgede petrol ve doğalgaz yataklarının zenginliği anlaşılınca olması şaşırtmayan olaylar. ancak şaşırtıcı olan ise, olanların hepsinin ülkemiz aleyhine bir durum gibi görünmesi ve türkiye'de ise saçma şekilde gündemin başka taraflarda olması..! açıkçası bu noktada gelecek umut vaadetmiyor. çünkü yeri gelecek, suriye bile akdeniz petrollerinden hakkını alacak ancak türk hükümeti uyuduğu için biz her zamanki gibi hiçbir şey alamayacağız. münhasır ekonomik bölgeler tam anlamıyla haksız biçimde belirlenmeden harekete geçilmeli ve gerekli yaptırımlar uygulanmalıdır. zira doğu akdenizde türkiyeden güçlü bir devlet göremiyorum.
görünen şu ki diplomatlarımızın akdenizde ki dış politaka için vaad ettiği şeyleri haata geçiremeyecek
bölgede zengin yer altı kaynakları mevcut . bu kaynakları ele geçirebilmenin yanısıra aynı zamanda ülkemizin güneyinde yer alan ülkelere denizden müdahale anlamımda stratejik bir noktaya sahip akdeniz . eğer üllkemizde bir iç karışıklık ya da ekonomik kriz yaratılamdığı müddetçe de akdeniz bizim fakat kriz ve iç kargaşa ihtimalleri hiçte uzak görünmüyor .
lütfen dikkat ...
gelişme: çavuşoğlu türkiye’nin vazgeçmeyeceğini ve hatta sismik araştırmaların bittiğini ikinci sondaj gemisinin de bölgeye gönderileceğini duyurdu.
bakalım bu sefer dik durabilecek miyiz bu emperyal güçlerin karşısında :(
hükümetin uyanık kalması halinde akdenizde ki hakkımızı alabiliriz. yapılan askeri yığınaklar tek bir hukuk sürecine bakar. lakin abd'nin uluaslarası hukukdan ve insan haklarından pek anlar yanı yok. rusya akdeniz'e türkiye'ye destek amaçlı kuvvet göndermezse hükümetin işi zor olacak gibi görünüyor.
bölgede doğal gaz yeni bulunmadı, rezerv varlığı çok öncelere dayanmakta. hatta mısır ve israil'in doğal gazı çıkarmaya başladığı ve satmaya hazır olduğu biliniyor.
doğu akdeniz meselesi maalesef suriye'de yaşananların gölgesinde kalıyor. uzun vadede ülkeleri ihya edebilecek bu denli kaynağın bölüşümünde yapmamız gereken atılımı, göstermemiz gereken muvaffakiyeti tam anlamıyla gösteremiyoruz. şu an desteklediğimiz libya meşru hükümeti ile neler yaptık, hafter ile neler yaşadık gibi konularda kamusal görüş çok bulanık.

umarım ileride büyük hayıflanacağımız bir mesele olmaz.
bugün itibariyle ulusal mutabakat hükümeti ,libya'da haftere bağlı stratejik askeri üs vatiyye askeri üssünü türkiye'nin iha desteğiyle ele geçirdi , hafter güçlerinin geri çekilmesi hızlandı..