dolar 5 lira

1 ağustos 2018 günü itibariyle 1 amerikan doları 5 türk lirası olmuştur.

geçmiş olsun
son yıllarda ekonomik dengelerden ziyade siyasi dengeler ve dış politikadaki gelişmelerden kaynaklı gerçekleşen durumdur.

papazın tahliye edilmemesi, brıcs gelişmeleri, fetö gibi konular artık ekonomik dengelerin, iktisadi teorilerin önemini bitirmiştir. bu yüzden uzun bir süre daha döviz kurları dış politikadaki gelişmelere göre büyük bir oynaklık gösterecektir.

zaten en çok zarar veren de bu oynaklık...
4.90 direncini 4 defa denedi kırdı. şimdi 5 ve üzerini deniyor. dolar durdurulamayacak gibi görünüyor. fed bu gece açıklama yapacak. muhtemeldir ki yükseliş devam edecek.
dolar çıkarken ons altın dikkat etmekte fayda var. türkiye'de paranızın değerinde kalmasını istiyorsanız en dikkate değer yatırım aracı altındır. bolluk devri bitti tasarruf yapın.krediye girmeyin ev almayın.
mevcut durum gösteriyor ki bu yükseliş yaptırım kararlarıyla ilişkili. abd'nin rusya'ya ve iran'a uyguladığı yaptırımların boyutlarından bize henüz başlangıç aşamasındaki yaptırımları uyguladıkları söylenebilir. yani şuanki yaptırımlar hafife alınacak yaptırımlar değil fakat gelecekte gelmesi muhtemel yaptırımlara kıyasla hafif kalabilir.
rusya'nın ve iran'ın petrolü var zor da olsa, çok ağır yaptırımlara maruz kalsalar da işi bir şekilde yürütebiliyorlar fakat bizim o denli kaynağımız ve üretimimiz yok. hafif yaptırımlarda bile sert yükselen doların allah korusun halkbank vs gibi banka ya da başka büyük şirketlere (thy vs) uygulanacak yaptırımlar sonrası durumu çok daha kötü olabilir.
bir an önce ekonomik önlemleri arttırmak zorundayız. yoksa denge bozulabilir.
şunu da söylemek lazım: doların bu durumu bize asla boyun eğdiremez, eğdirmemeli. bağımsızlığımızı kaybedeceğimize aç kalmayı yeğleriz.
ne bu millet ne de bu hükümetimiz asla ekonomik saldırılara boyun eğmeyecektir.
bu daha iyi zamanlarımız. ama bunun böyle olmasına şaşırmamak gerek. kurun belli bir kısmının köpük olarak nitelendirildiği bir ülke için bu durum çok da garip değil.bakanlara da ambargo koyulduktan sonra papazın salınmasını ben en geç 1 hafta olarak görüyorum. 1 hafta sonra gündem değiştirilmek suretiyle papaz kapalı perdelerin arkasından amerika'ya uçurulacaktır.
şu an nasıl "vay be dolar eskiden 3 tl idi" diyorsak ileride de "eskiden dolar 5 tl idi" diyeceğiz gibi görünüyor.
umarım yanılırım.
dolar 4 lira olduğunda o kadar şaşırmıştım ki meğerse devamı da varmış ne diyelim hakkımızda hayırlısı...
abd'nin elinde dolar kozuyla bize gelmesi ile m4 ile gelmesi arasında hicbir fark yoktur. ancak ekonomideki bu dengesizlikte bizim "anadolu kaplanı" diye tabir ettiğimiz korkak iş adamlarının da etkisi büyüktür.

adamlar devlet güvencesi olmadan memlekete bir çivi bile çakmıyorlar. böyle iş adamlarına putin gibi bir lider lazım
bir kaç yıl önce 2 liraydı. 3 oldu, 4 oldu vb. önemli değil. siz üreteceksiniz. bilim yapacaksınız, bilimsel düşünmeyi bileceksiniz, akıl kullanacaksınız. dilinizi, sanatınızı geliştireceksiniz vb. bunları yaparsanız doların kaç lira olduğunun önemi kalmaz.
doların bu kadar yükselmesi ekonomik başarısızlıklardan ziyade tamamen avrupa ve amerika ile ters düşmekten kaynaklıdır net
7 ye kadar yolu vardır.
işin garibi artık ekonomik göstergelerin değerini kaybetmiş olması. piyasa duyduğu yada duyabileceği ekonomik göstergeleri fiyatlamamakta. dolar/tl ekonomik göstergelerin ışığından politik sahneye adımını atmış ve kırılganlığı artırmakta emin adımlarla ilerliyor. ekonomik krizlere karşı refleksleri olan türkiyenin; politik, ekonomik, sistematik ve bazı kronik sorunların aynı anda karşına çıkması durumunda ne yapıcağı gerçekten merak konusu.

politik olarak öne çıkan sorunların bazıları çözülemez vaziyette. varsayımsal olarak bugün rahip salınıverse dolara olan etkisi yine sınırlı kalacak. politik görünmezlik olmadan ne yatırım çekebiliriz ne de verimli büyüyebiliriz, konumu ve durumu itibariyle türkiyenin politik görünmezliği zaten mümkün değilken mevcut iktidarında vaatleri arasında yoktur. bütün problemler aynı anda çözülemeyecektir bu sebeple dolar 5 lirayı aşacaktır.

doların yükselişi devam edecektir hükümetin elinde olan bu yükseliş hızının süresini uzatmak yada kısaltmaktır. doların 5 olmasının ekonomik olarak zararı elbette büyüktür fakat daha kötü olan doların hareketliliğidir. demir hatta buğday gibi bir çok meta dolar üzerinden fiyatlandırılmakta. maliyet hesabı yapan yerli veya yabanccı yatırımcı maliyet merkezi oluşturamamaktadır bunun sonucu yatırımların ertelenmesi yada iptali olacaktır bu süreç içerisinde özsermaye kullanmayan şirketlerimiz (80% üzerinde) ciddi bir darboğaz yaşayacaktır.

peki bu işin bir çözümü var mıdır? devletin uygulamaları çözüm odaklı mı siyaset odaklı mı olacaktır? türki cumhuriyetlerin bu konudaki destekleri bize neler olabilir? rusya türkiyenin eksen değişikliğini hızlandırmaya çalışır mı? türkiyenin tarafı rusya için gerçekten önemli mi? iran kendisine ambargo uygulamayan türkiyeye ne gibi faydalar sağlayabilir? bunlar cevabını benim bilmediğim ve ulusal kanallarda veya gazetelerde yanıtını bulamadığım sorular.
tüketen değil üreten bi ülke olsak kârımıza olabilecek bi durumdur ama asgari ücretle çalışıp iphone almak için borç taksidine girmeye devam ettiğimiz için ayağımızı yorganımıza göre uzatmayı öğrenene kadar çekeceğiz bakalım
önümüzdeki 1 aylık süreçte 4.75 lere gerileyeceğini düşündüğüm kur.
* hocaya göre 2019'da 7 tl olacağı, hatta bir süreliğine 10 tl gösterilip tekrar 7 tl bandına çekileceğini belirtmiştir.
ar-ge, pazar, pazarlama, yerli sermaye, seri üretim gibi modern zaman ölçütlerini dikkate alması gereken türkiye gibi gelişmekte olan ülkere aba altından gösterilen sopadır. modern zamanlardaki gizli yaptırım savaşları günümüzde aleni olarak yapılıyor. dünya buna karşı geç de olsa tepki verecektir.
son 5 yılda ne yapısal reform yapıldı ne dış politikada (özellikle suriye’de) uzlaşmacı yol izlendi ne de ülkeden sermaye çıkışı engellenebildi. üstüne üstlük tcmb’nin bağımsızlığına gölge düşürüldü. hazine bakanlığı’na piyasanın beklemediği kimseler getirildi. nedeni bilinmez şekildi ohal devam ettirildi. tabi bunlar üst üste eklenince türk lirası değer kaybedecektir. ve bu vaziyet devam ettikçe kaybetmeye devam da edecektir.
  • /
  • 2