dolar savaşı

abd'nin rusya, venezuela, çin, türkiye ve iran'a karşı başlattığı söylenen; ekonomik yaptırım paketi ve vergi arttırımı sonucu bu ülkelerin milli para birimlerinin dolar karşısında değer kaybetmesi.
şu anki yaşananlar ile ilgili uzun ama yorumum şöyle:

rusya başbakanı dmitri medvedev, abd’nin dünkü son yaptırımlarının ardından "abd ekonomik savaş ilanı başlatmıştır" dedi.

öte yandan abd, yaklaşık 500 milyar dolar ithalatı olan çin’e karşı ek vergi getirerek çinli firmaları zarar ettirmek için ‘yaptırım’ kararı aldı. bitti mi bitmedi.

- aynı abd, iran’a yönelik kapsamlı bir yaptırım listesi hazırladı. ilk yaptırımlar 3 gün önce, içerisinde petrolün de olduğu asıl yaptırım paketi 4 kasım’da yürürlüğe girecek.

abd’nin yaptırım tehditleri bitti mi? hayır.

yapabileceğini düşünmesem de abd iran yaptırımlarına dahil olmayan avrupa dahil tüm ülkelerle ticari ilişkileri keseceğini açıkladı.

türkiye’de ne oldu?

papaz brunson darbe girişiminden sonra 2016’da fetö nedeniyle tutuklandı. trump iki yıl sonra erdoğan’dan ‘masum’ papazı serbest bırakmasını istedi. bunu da acıtasyon içerisinde tweet şeklinde duyurdu. daha sonra abd’nin iki türk bakana yaptırımı geldi. tabi dolar arttıkça arttı. sonra doları tutamayınca hükümetten bir heyet abd’ye gitti. kulis bilgisi olarak abd’nin papaz ile birlikte fetö’cülerin de dahil olduğu 15 kişiyi istediği belirtildi. türkiye reddetti ve heyet ankara’ya döndü. dolar artmaya devam etti. ve bugün de trump, abd’nin türkiye’den ithal ettiği alüminyum ve çeliğe yüzde 50 gibi bir vergi eklendiğini duyurdu. büyük rakam bu. erdoğan bir ilki gerçekleştirerek miting sırasında gümüşhane’de putin ile görüştü. (programda varmıydı bilmiyorum). ancak ne hükümetten biri ne de cumhurbaşkanı erdoğan dolar ile ilgili komik açıklamalar dışında hiçbir şey demedi. dolar sadece son 4 günde 5.20’den 6.60’lara kadar çıktı.

ne olacağı konusunda akıl yürütemiyorum. herkes gibi kitlendim kaldım. ama şunu biliyorum ki trump sözcülüğünde abd, karşısına rusya, çin, iran ve türkiye’yi almış. ne amaçlıyor, nereye kadar bunu sürdürmeyi düşünüyor?