donetsk halk cumhuriyeti'nin lideri zakharchenko öldürüldü

tel taraflı olarak bağımsızlık ilan edip ukrayna'dan ayrılan donetsk halk cumhuriyetinin lideri zakharchenko (zaharçenko) uğradığı saldırı sonucu yaraları yüzünden öldü. sözde devletin yöneticileri suikastten ukrayna'yı sorumlu tuttu.
https://www.sozcu.com.tr/2018/dunya/donetsk-lideri-zaharcenko-patlamada-oldu-2602224/
gelen haberler gösteriyor ki donesk h.cumhuriyeti daha ileri adımlar atacak. bu bana rusyada çeçenler tarafından düzenlendiği iddia edilen saldırılar sonrası rusların çeçenya'da yaptıklarını hatırlattı. yanlış hatırlamıyor isem buna literatürde sahte bayrak operasyonu deniyor. ruslar işini bilir. bölgede hakimiyetini daha da arttıracaktır. doğu bloğunun temel aktörleri daha da güçlenecektir.
aleksandr zaharçenko, donetsk’teki bir restoranda bombalı saldırı sonucu öldü, başkan yardımcısı timofayev de ağır yaralandı. saldırıda toplam 11 kişi öldü.

saldırıya ilişkin zaharçenko’nun danışmanlarından aleksandr kazakov, ”ev yapımı patlayıcı kafenin içinde kapının yakınına yerleştirilmişti. katiller patlatmak için zaharçenko’nun kafeye gelmesini bekledi” dedi.

sürekli güncellenen gelişmeler:

– donetsk halk cumhuriyeti yeni lideri denis pushilin oldu ve ateşkesin bittiğini duyurdu. bölgede sıkıyönetim ilan edildi.

– donetsk halk cumhuriyeti başkanlık ofisi: saldırıyı işleyenlerin kimliklerinin tespit edildiğini açıklanırken, zanlılara suikast siparişini ukrayna güvenlik servisi’nin verdiği iddia edildi.

– rus dışişleri bakanlığı, “zakaharchenko’nun ölümünün arkasında ukrayna olduğuna dair tüm deliller elimizde, bu durum çok ağır sonuçlar doğurabilir” açıklaması yaptı.

– saldırı sonrası ukrayna ordusunun savaşa hazır duruma getirildiğini söyleyen dhc harekat komutanlığı ikinci başkanı eduard basurin, “zaharçenko suikastı abd’nin organizasyonudur.” iddiasında bulundu.

https://www.stratejikortak.com/2018/09/ukrayna-krizi-ukrayna-haritasi.html
bugün cenaze töreni vardır.

rus haber ajanslarına göre bu sabah itibariyle donetsk solovyanenko devlet akademik opera ve bale tiyatrosu'nda başlayan törene bölge halkından yaklaşık 120 bin kişi katılmıştır. bayraklar yarıya indirilmiştir.

törene ayrıca lugansk halk cumhuriyetin'den ve abhazya'dan bir heyet, güney osetya cumhurbaşkanı anatoli bibliov, duma milletvekili natalya poklonskaya da katılmıştır.

şu an için dhc geçici başkanlık görevi daha önce başkan yardımcılığı yapan dmitri trapeznikov tarafından gerçekleştiriliyor.
rusya federal güvenlik servisi (fsb), zaharçenko cinayetinin soruşturmasına katkıda bulunmak için donbass'a uzman bir ekip gönderdi.
ilk saatlerde olayda abd istihbaratının parmağı olduğu ifade edilmişti taraflarca. bu olaya ilişkin tek söyleyeceğim şey şudur, idlib'e operasyon düzenlenirken rusya sınırında böyle bir olayın yaşanması kesinlikle tesadüf değil. hele ki bu olayda abd istihbaratının parmağı olma olasılığı bence hayli yüksek...