dünya'nın en iyi istihbarat servisi; pakistan istihbarat servisi ısı

pakistan istihbaratı, dünyada hakkında en az bilginin olduğu istihbarat teşkilatlarında biridir. her yıl bağımsız araştırma şirketleri ve düşünce kuruluşları tarafından dünyanın en iyi istihbarat servisi seçilmektedir.

gizlilik şeffaflık dengesini çok iyi kurmayı başaran bu teşkilatın tarihinde cıa, fbı, mossad, bnd vd. teşkilatlardan çok daha az skandal vardır.

ısı bölgede mossad tarzı operatif faaliyetleri başarıyla gerçekleştiren sayılı teşkilatlardandır. bunu ise hem örgütlenme biçimine hem de pakistan’ın ileri derecede olan savunma sanayisine borçludur. istihbaratın humint (insan istihbaratı), sigint (sinyal istihbaratı), elint (elektronik istihbarat), imint (görüntü istihbaratı), satint (uydu istihbaratı), comint (haberleşme istihbaratı) vd. gibi birçok yönü vardır.

istihbarat elemanları taktik istihbarat boyutuyla operasyon kabiliyeti yüksek olan elemanlardır. ilerleyen yıllarda da bu yapısını korumayı başaran ve kurumlarının stratejik zihniyetini geleceğe aktarmayı başaran bir yapı olarak günümüzde en güçlü istihbarat teşkilatlarından biri olmayı başarmıştır.

https://www.stratejikortak.com/2017/06/pakistan-istihbarati.html
miti yeniden yapılandırırken örnek alınmalı...