dünyanın yeni politik dengesi üzerine düşünceler

5 Entry Daha
dünya dengelerini anlamak sonuç bölümü
bahsettiğim bütün ekonomik, siyasi, jeopolitik ve askeri nedenlerden ötürü yeni denge abd/birleşik krallık-rusya/türkiye arasında oluşacaktır. ab oyun kurabilecek aktör statüsünü kaybedecek ve kontrol altına alınacaktır. bir tarafı abd bir tarafı rusya’nın kontrolü altında olacaktır. türkiye bir ara güç olarak balkanlarda etkili olacaktır. birleşik krallıkın da kuzey ve batı avrupadaki bazı ülkeler üzerinde etkili olacağı öngörülebilir.
çin en son huawei meselesinde görüldüğü gibi sınırlandırılacaktır. özellikle enerji kaynaklarına erişimi engellenecektir. burada satış yapılmayacağından bahsetmiyorum. vanalardan bahsediyorum. yani egemen güç istemediği zaman çin enerjiye ulaşamayacaktır. ki bu egemen güçler de abd ve rusya oluyor. burada abd’nin iran karşıtlığı da anlam kazanıyor. çünkü iran’ın en fazla petrol sattığı ülke çin. burada dikkatli gözler şu soruyu soracaktır. rusya ile iran’ın iyi ilişkileri göz önüne alındığında rusya bu operasyona ne tepki verecek? rusya elbette kansız bir değişim ve çin’e karşı olan ancak kendisiyle işbirliği yapan bir iran isteyecektir. ancak iranlılar inat ederlerse muhtemelen operasyona tepkileri birkaç kınama olacaktır. bunu bugün suriye’de de görüyoruz. ruslar iran ile işbirliğine rağmen israil ile koordinasyon halinde operasyon yapıyorlar. tabi zaman zaman rus askerleri ile iran yanlısı milislerin suriye’de çatıştıklarını unutmamak gerek. neticede iran mutlaka tasfiye edilecektir.
ben burada genel bir çerçeve çizdim. bana göre türkiye-yunanistan ilişkilerini konuşmanın bir anlamı yoktur. genel çerçeveye göre yunanistan gibi mikro ülkelerle olan ilişkiler şekillenecektir.
2 Entry Daha