bu sözlükte ne yapacağız?

baktık ki türkiye'de uluslararası ilişkiler takipçileri kendilerini rahat ifade edemiyor. baktık ki çatışma bölgelerinde neler olup bittiğini bilen yok. baktık ki bir çoğumuz diplomasinin tanımından bi haberiz. işte biz de "sadece dış politika" diyerek bu eksiği doldurmak için yola çıktık.

ülkemizin iç politik tartışmalarından kurtulup yönümüzü dünyaya çevirelim dedik. medyamız sağ olsun bu konuda halen 'tık' peşinde. okunmayacak haberi ne manşete taşıyor ne de haber yapıyor. afganistan'da 5 kişinin öldüğü bombalı saldırıyı neden es geçelim? daha doğrusu bu saldırıyı kimin neden yaptığını neden bilmeyelim değil mi?

hiçbir kurum, kuruluş ve kişiden fonlanmayan, sadece dış politika takibinin yapıldığı, akademik sınırların olmadığı, özgürce yazıp çizelim diye bu sözlüğü kurduk. derdimiz yüz binlerce insanın yazarımız olması değil, az ama öz yazar ile arka planda kalan diplomatik ve askeri gelişmeleri takip edip, kendi aramızda tartışmak. bildiklerimizin üzerine eklemek. farklı görüş ve tecrübeler ile nitelik kazanmak.

her şey zamanla olacak. onun için sabretmek gerekiyor. başlıklarımız sana sıkıcı gelmiyor ve ilgini çekiyorsa buyur sen de gel aramıza.