el udeyd üssü katar

amerika birleşik devletlerinin orta doğu'daki en büyük üssü. geçmişte britanya ve avustralya kraliyet hava kuvvetleri tarafından da kullanılmıştır.
katar'ın, 1990'larda hava üssünü inşa etmek için 1 milyar dolarlık yatırım yaptığı iddia edilmiştir.
doha'nın 32 km güneybatısında yer alır. üste çoğunluğu havacı 10.000'in üzerinde amerikalı askerin bulunduğu tahmin ediliyor.
abd'nin suriye, ırak, afganistan gibi ülkelerde yönettiği operasyonlarda önemli rol oynamıştır.
the 379th air expeditionary wing bu üste bulunuyor. bu kuvvetin internet sitesinde yazana göre üsse her 10 dakikada bir uçak iniyor ya da kalkıyor.
üs aynı zamanda abd hava kuvvetleri merkez komutanlığı'na (afcent) evsahipliği yapıyor.
üs b-52, b-1 gibi amerikan hava kuvvetlerinin belkemiğini oluşturan bombardıman uçaklarını barındırıyor
abd'nin 2018'de suriye'ye gerçekleştirdiği saldırılarda kullandığı 2 b1b lancer uçağıbu üsten kalkmıştır.
basra körfezi'ndeki en uzun pistlerden birine (12.500 feet) sahip olan üs, 120 uçağı barındırabilen stratejik olarak önemli bir tesistir.
katar ile suudi arabistan'ın yaşadığı krizden sonra katar savunma bakanı tarafından üssün daimi hale getirilmesi ve genişletilmesi gündeme gelmiştir.
https://www.forbes.com/sites/niallmccarthy/2017/06/07/qatar-hosts-largest-u-s-base-in-the-middle-east-despite-allegedly-funding-extremism-infographic/
https://www.forces.net/news/inside-al-udeid-raf-commander-leading-uk-air-war-against-islamic-state
https://edition.cnn.com/2017/06/05/middleeast/qatar-us-largest-base-in-mideast/index.html
https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201801301032031295-katar-udeyd-abd-daimi-olacak/
http://www.thedrive.com/the-war-zone/20509/this-awesome-chart-shows-all-the-assets-used-in-the-trilateral-missile-strikes-on-syria
abd nin buna benzer olarak ; katar, kuveyt,bahreyn,suudi arabistan ve birleşik arap emirliklerinde üslerinin olması ; iran'ın basra körfezi yakınında çevrelenmek istendiğine dair büyük işarettir.
öte yandan aklımdan şu geçiyor ; diyelim ki gelecekte iran ve abd arasında büyük savaş çıktı. iran'a yakınlığıyla bilinen buralardaki hava üsleri iran'ın füze menzilinde olacağı için buralarda ne gibi önlemler alınacaktır olası savaş durumunda ?
mesela ballistik füzelerden korunmak için thaad füze savunma sistemleri abd nin ortadoğu genelindeki birçok üssüne konuşlandırılacaktır büyük ihtimalle.
abd hem silah satıyor para kazanıyor, hem de ön koşul olaraksa o ülkelerde askeri üs kuruyor. tüm dünya'ya bu tür yöntemlerle çöktüler. bu da örneklerinden biri
adamlara bosuna super guc demiyorlar butun dunyayi cevrelemis adamlar uslerin yarisinda her ihtimale karsi nukleer silahlari bile var olasi bi savasta dusmani aninda dagitirlar
abd için belki çok önemli bi saldırı üssü olabilir ama bu onları açık hedef haline getirmiyormu ? olası bi savaş durumunda hiç bir ülkenin es geçmeyeceği bir hedef oluyorlar. tabi orda olmalarını kimse istemez ama hesap döner sap döner horoz döner tavuk gömer.☺