enflasyon

ağustos enflasyon oranı açıklandı. bu aydada yükselmeye devam eden tüfe yıllık ortalaması ülkemizde 17.90 oldu.(https://www.milligazete.com.tr/amp/haber/1681079/agustos-ayi-enflasyon-rakamlari-aciklandi)
ekonomik terim. en basit anlamda piyasadaki para miktarinin artmasi sonucu para biriminin degerinin dushmesi ve degeri sabit kalmis olan bir urunun edilinebilmesi icin o para biriminden daha fazla harcanmasi gerekliligi seklinde tanimlanabilir.

enflasyon, ekonomik terim olma ozelliginin yaninda, astrofizik icerisinde yer alan kozmolojik bir modeli de temsil eder.
2 sene önce 1 tlye aldığım jiletin bugün 3 tl olması, malzeme ve verdiği hizmet aynı, geçen zaman içinde fiyat %200 arttı, bunun adına enflasyon diyoruz.
pratik manada genel fiyat artışının ölçümüdür . tüketici fiyat endeksi ile ölçülür. endeks ise fiyat artışını belirli bir sepet üzerinden inceler. bu sepette gıdadan sağlığa, ulaşımdan lokanta ya kadar çeşitli alanlarda yüzlerce ürün ve hizmet bulunur. yani prensip olarak halkta enflasyon fiyat artışını belirler (örn: enflasyon%10 öyleyse kesin elektriğe zam gelir)gibi bir anlayış hakimken aslında fiyat artışı enflasyon rakamlarını belirler.
not: enflasyon ile oynamak bu sepete fiyatı çok oynamayan ve halk tarafından genel manada kullanılmayan eşyalar veya hizmetler konularak yapılmaktadır.
not2: ayrıca baz alınan yılın değiştirilmesi de bütün enflasyon rakamlarını alt üst edecektir ona da dikkat edilmesi gerekir. sonuçta artış denilen kavram her daim bi önceki değere bağlıdır. şuan baz yıl 2003tür.
güncel sepete tüik üzerinden ulaşılabilir
en basit haliyle, arz talebe yetişemez. ani bir durum yoksa eger ortada stokculuk gibi asil olay budur