erdoğan ve albayrak'ın konuşması sonrası dolar grafiğindeki değişim

cumhurbaşkanı erdoğan ve ekonomi bakanı berat albayrak'ın konuşmalarının dolar üzerindeki etkisini tek grafiğe yerleştirmişler. güzel görsel, her şey ortada zaten.


grafik: twitter @fr3762

(bkz:erdoğan'ın dolar açıklaması)
birileri gene büyük kazandı. masak, bddk gibi kurumlar araştırma yapmalı bence
bu tür açıklamaların kötü etkileyeceğini düşünüyorum. albayrak'ın konuşmalarından pek bir şey anlamadım. slaytlar güzel hazırlanmıştı sadece.
öte yandan ey faiz lobisi ya da ey bize operasyon çekenler şeklindeki açıklamalar da ciddiyetten çok uzak. artık bu işi gerçekten iyi bilenler ciddi açıklamalar yapmalı. cari açık ortada, enflasyon ortada bu sadece brunson meselesi değil. ortada çok ciddi sıkıntılar var ve bu sıkıntılar 1 senede çıkmadı. son 7-8 senedeki iktisat politikalarının sonucu.
liberal ekonomi bakın sadece manası gereği serbest ekonomi serbest piyasa demektir. bu serbestlik içinde biz her yatırımcının gönlünü hoş tutmalıyız. aksi takdirde bizim gibi gelişmekte olan ülkemizden kaçan yatırımcı bizi dünya listelerinde geriye doğru sürüklemeye yetecektir. yastık altındaki dövizle altınla düzelecek bir durum değil bu. büyük yatırımların kurumsal olarak vergisi ödenerek yapılacak döviz ve altının söndüreceği bir ateş bu.
16 yılda karadeniz türkiye'ye çok sayıda müteahhit yetiştirdi.para, betona gömüldü; üretime dönük yatırımlar yapılmadığı gibi 'ayyaş' ve 'sarhoş' diye aşağılanan adamların yatırımları satıldı.amerika müttefik görüldüğü sürece işin içinden çıkamayacağız. tek olsalar bir kere uyarırsın, iki kere uyarırsın sonra allah ıslah etsin dersin. ama olan bize de olacak.işin acı yanı 24 haziran'dan önce 'ekonomik kriz geliyor' diyenler aforoz edilmişti.
berat albayrak'tan daha iyi bir açıklama bekliyordum. sadece zırvaladı. yeni bir ekonomi modeli göremedim ben. bu açıklamadan sonra doların yükselmesi zaten kaçınılmaz bir sonuçtu.
açıklama yapılmadan önce tahminen ülkemizin inşaat gibi gereksiz bir sektörden sanayinin zorunlu olduğu bir ekonomik yapının ilk adımlarının atılacağı duyurusu beklentisine girdim. malesef bu açıklamadan sonra kafam iyice karıştı gerçekten ekonominin iyileşmesi için ne planlanıyorsa derhal ve vakit kaybetmeden hayata geçirilmeli. böyle devam ederse tüp kuyruğunu ekmek kuyruğunu mumla arayacağız .
her konuşmalarında insanların "türkiye ekonomisinin iyi yönetilebileceği ve düzelebileceği" inancına darbe vurmalarının bir sonucu maalesef.
düşük kur ile ithal mal sarhoşluğuna giren milletimiz tofaştan inip meganı beğenmeyip audi bmw lere abone oldu. wolksvagende kuyruk vardı. biraz da olanı kabul edip suçu kendimizde aramalıyız yok parayı betona gömmüşüz. o betonlar bu ülkenin iki yüz yıldır beklediği geç kalan yatırımlar. yol liman havaalanı tünel olmadan lojistiği nasıl sağlayacaksınız? asıl sıkıntı ithal mallara olan düşkünlük insanları kendini hep en lükse layık görmesi. 50 yıl almanyada hans olarak yaşayan almanın alamadığı arabayı bizde dünün çobanları bütün varını yatırarak alıyor? bu arabaların parası talaşla mı ödeniyor?
bu değişim olumlu veya olumsuz da olsa geçicidir. kalıcılık ancak doğru ekonomik adımlarla mümkün.