erich hartmann

erich "bubi" hartmann (asların ası)

dünya havacılık tarihinin en çok uçak düşürmüş pilotu olan erich hartmann, "asların ası" olarak bilinir. hartmann'ın annesi, almanya'nın ilk kadın pilotlarından biridir, oğluna çocukluğundan başlayarak uçmanın temel prensiplerini öğretmiştir. ilk uçuş deneyimini 14 yaşındayken planörle yapan hartmann, luftwaffe'nin kurslarına katılır ve 17 yaşında iken pilotluk belgesini alır.
almanların "sarışın şovalye", rusların "kara şeytan" lakabı taktığı hartmann, savaş boyunca tam 352 uçak düşürerek kırılması imkansız bir rekora imza atmıştır. stalin'in belirli bir süre sonra "kellesine 10.000 ruble ödül" koyduğu hartmann, savaşın bitişiyle birlikte amerikan kuvvetlerine "binbaşı, grup komutanı" rütbesiyle teslim olur. stalin'in ısrarlarıyla sovyetler birliği'ne iadesi yapılır, kurulan bir mahkemeyle sibirya'da esir kampında (gulag) 20 yıl hapis cezasına çarptırılır. mahkemenin ona yönelttiği suçlardan biri "345 pahalı rus uçağını yok etmesi"dir. (düşürdüğü diğer 7 uçak amerikan uçağıdır) ural dağları'nın eteğinde bir kampta 10 yıl geçirdikten sonra, annesinin o zamanki batı almanya şansölyesi konrad adenauer'e bir mektup yazmasıyla kaderi tekrar değişir. batı almanya ile sovyetler birliği'nin pazarlığının akabinde hartmann'ın 10 yıllık mahkumiyeti biter ve evine döner.


sadece alman savaş tarihinin değil, dünya savaş tarihinin de en çok uçak düşüren pilotu ünvanına sahiptir.

hava zaferi rekoru kırılamamış kızıl baron'dan sonraki en büyük pilotlardan biridir. sovyet pilotlar tarafından "kara şeytan" olarak anılan ve savaş tarihinde en çok uçak düşüren pilot olarak bilinen erich hartmann'ın hikayesi röportajlarında düştüğünü gizlemeyen ve hiçbir zaman kendini çok yetenekli görmeyen dünyanın en çok uçak düşüren pilotu. son derece kötü nişancı olmasına ve heyecanına rağmen bu handikaplarını yenip üstüne üstlük olağanüstü istatistiğini 'kendini tanımasına' bağlar. mütevazi kişiliğine bakmayın resmi belgelere göre 2. dünya savaş'ında toplam 1425 uçuş görevine çıkmış ve tamı tamına 352 uçak düşürmüştür. yıllarca süren savaşlar içerisinde bu sayıyı geçen olmamıştır.

ona göre bir pilot manevrada %51 üstünlüğü karşı tarafa kaptırdığı an derhal üssüne dönmeli hangarında hatalarını gözden geçirmelidir. wingmansız uçmaz, hiçbir koşulda düşmana gösteri yapmak gibi yada hırsına yenilmek gibi angutlukları sergilemez. başlardaki ünlü heyecanı kendisine 'bubi' (toy) lakabı kazandırmıştır.
savaştığı; abd' den gelen 2. sınıf uçaklarla donatılmış ya da kendi üretimleri olan dandik uçaklarla kısıtlı cephane kaynakları ve cepheye hızla sürülme gayesiyle yeterince eğitim uçuşu almamış sovyet pilotlarıdır. bubi bu durumu hunharca değerlendirmiş tabiri caiz ise tam bir ölüm makinesine evrilmiştir. 352 uçak düşürmüş bu sayıya düzenli bir ivme ile yükselmiş performansını hep stabilize halde tutmuştur. kendisi ile yapılan mülakatlarda; değil en iyisi olmak iyi bir pilot olduğunu dahi iddia etmemiştir. açıkçası gerçekten de en iyiler sınıfında değildir. kendisine sorulan "en iyi pilot sizce kimdir?" sorusuna "-en iyi pilot bence yeterince deneyimlemediği ve yeterince deneyimlenenleri analiz edip protokollerden ders çıkaramadığı için savaşın başlangıcında düşen pilotlardan biridir.'' diyerek cevap vermiş. kendisine isim vermesi için ısrar edilince 1. dünya savaşının efsanesi manfred vonrichthofen'ı göstermiş ve kendisinin hayran olduğu 2.dünya savaşı pilotu olarak tam bir yetenek ve disiplinsizlik abidesi hans joachim marseillei işaret etmiştir.

yakınları tarafından"bubi" yani "almanya'nın sarışın şövalyesi" olarak anılan erich hartmann bu zaferlerin çoğunu (bkz: esserschmitt bf 109 g-6)("karaya 1") uçağı ile elde etmiş ve bu uçağın gövdesine ayrıldığı eşini hatırlatan bir kırık kalp simgesi çizmiş... genel bilinen bilgi kendisinin hiç düşürülmemesidir. oysa 1944 yılında radyatörüne aldığı isabet neticesinde rusya topraklarına zorunlu iniş yapmıştır. uçağın başına kontrole gelen ruslar askerlerden ise karın ağrısı numarası ile kurtulmuş, birliğine kadar yürüyerek geri dönmeyi başarmıştır. ikinci dünya savaş'ında toplam 1425 uçuş görevine çıkmıştır. gözü gibi baktığı karaya 1 kodlu uçağını yakıp amerikan birliklerine teslim olmuş, amerikalılar tarafından ruslara teslim edilmiş, uzun süre sovyet esir kamplarında kaldıktan sonra federal alman hava kuvvetlerinin kuruluşunda görev almıştır.

hartman'ın kullandığı messerschmitt bf 109 g-6 uçağı
batı almanya hava kuvvetleri'nin kurulmasına önayak olan hartmann, 1970 yılına kadar bu kurumda albay olarak çalışır. sonrasında emekli olarak uçuş eğitmenliği ve akrobasi uçuşları yapar. 1993 yılında, 76 yaşında ölen hartmann'a rusya federasyonu tarafından 1997 yılında iade-i itibar yapılmış, kendisine yöneltilen suçların fabrikasyon olduğu ve mahkumiyetinin haksız olduğu açıklanmıştır.