ermeni tehciri

2 Entry Daha
türkler, ilk defa van gölü civarında (1030 lu yıllarda) görüldüğünde, bizans imparatoru, türkler karşısında tutunamayan ermenileri klikya (adana) civarına tehcir etmişti.dolayısıyla biz geldiğimizde ermeniler zaten vilayet-i sitte ve civarında ikamet etmiyorlardı.
türkler ise, ne anadolu siyasi birliğini tamamladığında ne de avrupanın kalbine sefere giderken millet-i sadıka'ya soykırım yapmamıştı.
bu minvalde ermenilerin ata toprakları sayılan vilayet-i sitte ve civarında kürtlerin iskan edilmesi, büyük ermenistan için en önemli engel olmuştu.
1.dünya savaşında ermeniler, rus desteğiyle kürt köylerini yok etmişler (türk köyleri de vardı elbet) ancak rusların geri çekilmesiyle, sap gibi ortada kalmışlardı. osmanlı ise ,cephedeyken ailesi katledilen, köyü yakılan kürtlerin intikam alacağından ,bir tehcir kararı alarak katledilmelerini engellemeye çalışmıştır...
abd li general harbord, ermeni durumuyla ilgili bir rapor hazırlaması için geldiği anadoluda yaşanan bir olay ibretliktir.
ermenilerin hak iddia ettiği yerleşim yerlerinden birine giden generale (yanılmıyorsam) muhtar refakat eder ve mezarlıklara götürür.
der ki" bu ermeniler madem burada bu kadar çoktular neden mezarlıkları, müslüman mezarlarının çeyreği kadar bile değildir!"
gariptir abd'li general harbord ,abd başkanına verdiği raporunda ermenileri haksız ve soykırıma uğramamış olarak rapor etmiştir. ancak abd ve ingiltere bugün ermeni soykırımını büyük oranda tanımaktadır.

not: general harbord'un geliş sebebi ermeni soykırımı ve tehciri değildi elbette, anadolunun zor bir coğrafya olması yeterli madene sahip olmaması sebebiyle, türkleri işgal etmenin maliyeti karşılamayacağını da gözleriyle görmüş oldu. bu sebeple arap coğrafyası hedef olarak belirlenirken, bizi piyon olarak kullanma kararı aldılar.