f-35

tam adı f-35 lightning ıı olan 5 nesil savaş uçağı. aralarında ülkemizinde bulunduğu 7 yüklenici ülke tarafından üretilmektedir. dünyanın en iyi 5 savaş uçağı içerisinde gösterilmesi ve yeni nesil elektronik , radar , mühimmat teknolojilerine sahip olması uçağı özel kılan başlıca nedenlerden biri olarak gösteriliyor.

havacılık sektöründe tabir edilen it dalaşına girmeden etkili menzillerden gönderdiği füzeler ile düşman uçaklarını saf dışı bırakması, gövdesinin kompozit malzeme ile kaplanıp radarlara yakalanmama gibi belli yetenekleri bulunmakta. tübitak, aselsan, roketsan iş birliği ile geliştirilen som seyir füzesi de bu uçağın ana silahlarından biri olacak.

son zamanlarda yaşanan siyasi ve askeri olaylardan sonra yüklenici olan ülkemize teslim edilmesi planlanan uçaklar amerikan senatosu tarafından yapılan engellemeler ile hem üretim hemde teslimat hattından çıkartılması gündemde. bu sebeplerin en başında tabi ki rus yapımı uzun menzilli hava savunma füzeleri olan s-400'ler geliyor. başını amerika'nın çektiği nato birliğinin uzun yıllar ve ciddi harcamalar ile oluşturduğu dev bir hava tanımlama kütüphanesi bulunuyor. s-400'lerin bu sisteme entegrasyon konusu birlik üyelerini ciddi derecede rahatsız ediyor. keza bu sistemi ülkemiz entegre edecek kadar gelişmiş mühendislik becerisine sahip değil. kurulma amacı ruslardan gelecek saldırıya karşı savunma olan natonun deyim yerindeyse düşmanına kütüphanesini açmak gibi bir niyeti yok. s-400 satışı için ön ödemenin yapılması ve sözleşmelerin imzalanmış olması gelecekte neler olcağını az çok tahmin ettiriyor. ek olarak bu ambargo sadece f-35'ler için değil bir çok silah ve savunma teknolojisini barınmakta.