facebook hisselerinin erimesi (26 temmuz 2018)

facebook bugün abd tarihinde halka açık bir şirketin bir günde en çok değer kaybetme rekorunu kırarak 122 milyar dolar değer kaybetti.

bir kıyas yapmak gerekirse abd’li bilgşsayar devi ıbm’in piyasa değeri 120 milyar dolar...

bu düşüşün altında geçen çeyrekte yaşanan 87 milyon kullanıcının verisinin abd ingiltere vb ülkelerdeki seçimler için sızdırılması yatıyor...
popülerliğini gitgide kaybeden facebook'un veri olayından sonra iyice gözden düşmesi sonrasında yaşanan olaydır. ancak unutulmamalıdır ki instagram facebook'un yerini almış ve kullanıcılar oraya kaymıştır.

(bkz:kola yerine fanta içmek)
hisse senetlerinin giderek balon olması sonucunda gerçekleşmiştir bu ilk olmayacak başka şirketlerinde değeri düşürülecek. 2000 yılında nasdaq benzeri piyasalar değer kaybetti bunun bir sebebi sosyolojik olarak insanları kısa zamanda kar hırsı bunun neticesinde insanlar bir yere yığılma oluyor bu yığılma giderek balona dönüşür. örneğin türkiye de bir ara herkesin kafe açma isteği gibi ya da bir kaç yüz milyarı olan herkesin inşaat işine girmesi gibi gibi gider.
türkiye de sınırlı sayıda al-sat yapan yatırımcı var ama giderek artıyor bunlarda hisse senetlerinden çok kur üzerinden ve değerli maden (bkz: altın ve gümüş )üzerinden yapılan işlemlerdir.
borsa yatırımları ise uzun soluklu arsaya benzer yatırımlardır al-sat gelmez bu yüzden bist in çoğu yabancıların olduğu bir yerdir.
facebooka bi haber sitelerine bakmak birde bizim grupa girip dünyada neler oluyor takip etmek için giriyordum burası açıldı diye hesabı dondurdum. tesadüfe bak aynı gün hisseler çakılmış :d
son 5 yıldır fotoğraf dahi koymadığım, popülerliğini iyiden iyiye kaybetmiş haber ve üye olduğum gruplardan gelen bildirimleri takip ettiğim ölü sosyal medya platformu. hisselerinin erimesi de hiç şaşırtıcı değil. giderek kitlesini kaybetmeye devam ediyor.
artik cevremde tek kullananin ben ve yasli akrabalarim var ve 21 yasindayim 15 yasimda koydugum fotografi guncelleme geregini bile duymadigim bir sosyal medya platformu.onumuzdeki senelerde artik hepten kullanicisi kalmayip komple cakilcagini dusunuyorum