filipinler'de müslüman bölgesine özerklik

geçmişte obama'ya sürekli küfürler eden filipinler devlet başkanı duterte'nin ülkenin güneyinde müslümanların çoğunlukta yaşadığı mindanao eyaleti ve çevresindeki adalara özerklik tanıyan yasayı bugün imzalaması bekleniyor. yeni yasayla bangsamoro'da bölgesel parlamento kurulacak ve bölgede şer'i mahkemeler oluşturulacak.

bangsamoro temel yasası tasarısı müslüman direnişçiler tarafından 17 temmuz'da hükümete sunulmuştu.

duterte çok ilginç bir adam. herkes onu moro islami kurtuluş cephesi'yle son görüşme yapabilecek lider olarak düşünüyordu, o görüştü ve şimdi müslümanlara çeşitli haklar veriyor. aynı zamanda rusya ile sıkı ilişkileri olan, kendi ifadelerine göre abd karşıtı bir lider. gerçekten çok ilginç. söylemeden de geçmeyelim.

not: moro islami cephesi'yle hükümet arasındaki görüşmelerde dolaylı olarak türk yardım derneği ihh'lı yetkililerde yer almıştı.
bu adamın cömert yaklaşımları, abd'nin güneydoğu asya'daki diğer azınlıkların hassasiyetlerini kaşımasıyla karşılık bulur mu acaba? maksat ortalık karışsın
filipinler'de moro müslümanlarına kapsamlı özerklik sağlayacak yasa, mecliste kabul edilerek duterte'nin onayına sunuldu.
aslında daha önce olan özerkliğin artırılması durumu. yoksa zaten moroların uzun yıllardır mindanao bölgesinde özerk yönetimleri vardı.