fırat'ın doğusu için harekat stratejileri

cb erdoğan'ın 12 aralık'ta harekat bir iki güne başlayacak demesinin üzerinden 5 gün geçti. uzmanlar çeşitli stratejiler geliştirdi. kobani'den başlayacak, tel abyad ilk nokta gibi.

bana kalırsa harekat başladıktan kısa bir süre sonra (1 ay) bölgedeki arap aşiretler ve sdg içerisinde ypg ile ters düşen örgütler ayrılacak. bunlar rejim ve türkiye saflarına geçecek. zaten harita açısından baktığımızda ypg arap nüfusun kürt nüfustan fazla olduğu bir coğrafyayı işgal ediyor. bu nedenle kobani gibi bölgeler dışında, ki afrin için de zor diyorlardı olanlar ortada, diğer bölgelerin kontrolü çok uzun sürmeyecektir. zaten arazi okul bahçesi gibi.

en şaşırtacak hamle ise doğu doğu deyip menbiç'i ypg'den koparmak olurdu.

bölgenin haritası önünüzde, tahminleri alayım.

aslında tam olarak tel abyad diyemeyiz azizim 4 taraftan eş zamanlı operasyon düşünülüyor diye biliyorum bugün abd askerlerinin yardımı ile savunma stratejilerini hazırlayan pyd unsurları ne kadar zaiyat verirsek diye düşünüyorlardır orada sıcak çatışmaların bol olacağını düşünüyorum ki abd nin askerlerini çekip teçhizatını bırakması da düşüncemi destekliyor. uluslararası arena da çok yankılanan silah mevzusunu orada boy göstererek silahlarimizi kendimiz kullanıyoruz süsü verilmiş bence. türkiye operasyonu temiz bir şekilde halletmek istiyorsa eğer uzun süreli olacağını düşünüyorum
coğrafyanın zırhlı harekata çok uygun olmasından dolayı küçük paketlemeler ve içe doğru ilerlemeler ile işin bitirileceği kanaatindeyim. cerablus veya afrin gibi dağlık değil geneli düz bir arazide de başka bir çözüm göremiyorum. hem de bu şekilde ihtiyat-lojistik kolları vurulmasına gerek kalmadan terör birliklerinin desteği kesilebilir.

edit: ayrıca bölge gerilla savaşı verilemeyecek kadar düzlük. bu da pkk/ypg nin diğer bir handikapı