güney osetya

güney osetyalılar, 1990 yılında gürcistan'dan bağımsızlık ilan ederek bölgeye güney osetya cumhuriyeti adını verdiler. gürcistan hükümetinin cevabı, güney osetya'nın özerkliğini kaldırarak, bölgeyi güçle geri almaya çalışmak oldu. bu durum, 1991-1992 güney osetya savaşı'na yol açtı. gürcistan, 2004 ve 2008 yıllarında iki defa daha güç kullanarak bölgeyi ele geçirmeye çalıştı. son çatışmaların yaşandığı 2008 güney osetya savaşı sonunda oset ve rus güçleri, bölge üzerinde tam kontrolü ele geçirerek bölgenin de facto bağımsızlığını sağladılar.

2008 güney osetya savaşı sonrası geçen süreçte rusya, venezuela, nikaragua, nauru ve tuvalu belirli aralıklarla güney osetya'yı bağımsız bir devlet olarak tanıdılar. tuvalu 2011 yılında tanıdığı bağımsızlığı, gürcistan ile 2014 yılında imzaladığı ikili anlaşmalar kapsamında geri çekerek, bölgenin gürcistan'ın bir parçası olduğu beyan etmiştir(vikipedi)
artık suriyede tanıyor güney osetyayı güney osatya cumhurbaşanı suriyeye ziyaretede gitti
yakın zamanda rusya ile birleşme referandumu yapılması beklenen ve kuzey osetya(ki o bölgeye alanya denir) ile bütünleşmesi muhtemel kukla devlet.