halep'in kontrolünün türkiye'ye bırakılacağı iddiası

iç savaş öncesindeki nüfusunun yüzde 75'ini kaybeden halep, türkiye’nin kontrolüne bırakıldıktan sonra yeniden imar edilip ayağa kaldırılacak; sonrasında türkiye ve avrupa’da yaşayan 3 milyondan fazla mültecinin geri dönüşleri için tsk-öso ittifakına devredilecek.
yeni şafak’ın konuyla ilgili görüşlerine başvurduğu suriye muhalif devrimci güçler koalisyonu (smdk) üyesi fuat aliko, “hama, halep ve idlib’in türkiye’nin nüfuz alanına bırakılması ile ilgili siyasi ve askeri açıdan büyük mesafe katedildi.” dedi.

iddialara göre hama, halep ve idlib’den oluşan ‘sünni koridor’ oluşturulması planlanıyor
esad ve rusya halep için yıllarca uğraştıktan sonra muhaliflerden geri alıp türkiye'ye teslim etmesi çok zor.
bence idlip gibi büyük bir problem çözüme kavuşamamışken böyle bir hamle sadece suyu bulandırmaya yönelik olur. bir dipnot 2016 da fuat aliko " pyd kürtleri temsil etmiyor" açıklaması yapmıştı
idlib'de sıkışan sayıları milyonlara yaklaşan insanlar yeni kurulacak suriye'de bu şekilde kimsenin işine yaramayacak. bunlar içerisinde zararlı gruplar temizlenirse türkiye ve rusya garantörlüğünde halep'e yayılacak şekilde suriye'nin kuzeybatısında bahsedilen sünni koridor içerisinde bu insanlar istihdam edilebilir. bu dönemler abd ile rusya arasında ciddi mutabakatların yaşandığı ve suriye'de sonuca ulaşma yolunda önemli mesafelerin kaydedildiği dönemler. şuanda nüfusunun %75'ini kaybetmiş sanayisi çökmüş yıkık halep kimsesin işine yaramaz. esad karşıtlarının suriye'de önemli bir kesim oldukları da açık.federe bir devlet olacaksa bu devletin paydaşlarından olacak bu grubun değerlendirilmesi suriye'nin genelinin faydasına olacaktır. halep'in alınmasının verdiği psikolojik etkinin çok daha ötesine geçti esad. artık bunun verdiği etkiye ihtiyacı kalmadığı görüşündeyim.
yeni bir suriye'nin inşasında türkiye'nin rolü tartışılmaz olacaktır. kazan-kazan durumu söz konusu.
mültecilerin ülkesine geri dönmesi de tüm dünya'nın yararına olacaktır. mültecilerin ülkelerine dönecek siyasi ve ekonomik ortam sağlanmadan yeni bir suriye abd ve rusya'nın mutabakatında kurulursa mültecilerin geri dönemeyecek olmasından hoşnut olmayan ab yeni hükümeti engellemek, ekonomik ve siyasi ilerlemesini durdurmak için elinden geleni yapacaktır.
türkiye'ye teslim edilse bile karşılığında mutlaka önemli bir yer alınır.
ilerleyen yıllarda gerçekleşmesi muhtemel iddiadır.
inandırıcılığı olmayan iddiadır. şahsi kanaatime göre hem arap yöneticilerindeki türkiye antipatikliği hem de batının erdoğan'a güvensizliği sebebiyle gerçekleşmeyecektir. rusya ise kimbilir hangi kazanımlar karşılığında buna izin verecektir bilinmez. yine de takip edilmesi gereken konudur.
imkanı olmayan iddadır gönül isterki bölgenin abisi olarak toparlayalım oraları ama yedirmezler...
türkiye nato üyesi olduğu sürece gerçekleşmeyecek olan olaydır. rusya'nın bize güveniyomuş gibi yaptığına bakmayın beyler putinin gözünde hala kapitalist ve emperyalizm uşağıyız...
aklı başında olan hiç bir ülke topraklarında niteliksiz nüfüs istemez çünkü bunlar ekonomi yaratamadığı gibi ekonomiye yük olurlar bence suriyeden göçen milyonlarca insan esadın pek umrunda değil. suriye sadece parası olan suriyeli iş adamlarını ve okumuş tahsil yapmış olan suriyelileri geri isteyecektir. o yüzden halepin türkiye ye devredilip ülkemizdeki milyonlarca suriyelinin buralara yerleştirileceği fikri bana pek mantıklı gelmiyo
bu iddayı destekleyen tek bizim toprak arzumuz ve amerikanın ambargo vs. uygulaması
siz kafayı mı yediniz ya aahahha :)

esad halep için binlerce askerini kaybetti sonra al aşkım sana hediye ediyorum felan mı bekliyonuz.

aman boş işler
gerçekleşmesi ihtimal dahilinde bile olmayan. imkansızdan öte uydurma.
rüyalar gerçek olsada görsek o gunleri
rejim güçleri ve rusya'nın seneler boyu bombaladığı ve ele geçirdiği bölgeyi türkiye kontrolüne bırakması imkansıza yakın bir ihtimal. ne elde edeceğimizden çok, ne vereceğimizi düşünmek gerek.
rusya'nın artan idlib'e operasyon söylemleri ile bu iddaayı yan yana getirince, türkiye'nin idlib op. destek vermesi karşılığı bir kanton değişimi olasılığı daha mümkün gözüküyor.
peki bunu rusya ve rejim neden istiyor ? bence 2 sebep var, birincisi halep çevresindeki yoğun şii-iran etkisini, sunni türkiye öncülüğünde kırmak. iran'ı zamanla saf dışı bırakmak.
ikinci olarakta, idlib'teki muhaliflerin abd yanlısı olanlarının lazkiye'deki üsler ve sahil şeridi için tehlike olması. idlib boşaltıldığı zaman muhalifler tek bir alana sıkışmış olacak ve sahile yakın kritik üslerden uzak olacaklar.
  • /
  • 2