halkbankın gece yarısı doları 3.72ye düşürdüğü iddiası

iddiaya göre halkbank 31 ağustosu 1 eylüle bağlayan gece dolar kurunu 3.72den euroyu ise 4,32den sattı. banka açıklamasında sınırlı sayıda işlem yapıldığını ve bir çeşit saldırı olduğunu söylemiş. ki bu durumda iddia doğru oluyor. bu sınırlı sayıda işlem yapılanlar ifşa edilirse akıllardaki tüm soru işaretleri silinecektir.
olayın kesinlikle aydınlatılması ve bu pis işten kâr sağlayanların cezalandırılması gerekir.
devlet bankasında böyle bir olayın basit bir sistem hatası olmadığını düşünüyorum.
konuyla ilgili halkbank genel müdürü osman arslan detaylı açıklamalar yaptı:

"kur bilgisi hatalı girilmiş değildir ama ülkeler arası faiz makasının bir düzeltme faktörü olarak kura olan etkisinden kaynaklanan bir yanlış giriş vardır. ilk defa böyel bir hata ile karşılaştık."

"22.01’den başlıyor ve aşağı yukarı yarım saat sürüyor. bankamızdaki arkadaşlarımız 15 dakika içinden fark ediyor ve işlemleri kapatıyor. hatalı işlemler yapan yada ucuz döviz kurundan alım yapan veya satan müşterimizin hesaplarına bloke konulmuş oldu."

"burada oluşan sistemde hatadan oluşan bir kurdur. burada sebepsiz zenginleşme teşkil eden bir durumdur. dolayısıyla müşterilerin hesaplarına bloke konuldu ve özel bir yazılımla bu işlemleri eski haline getirdik. 1763 müşteri 4.6 milyon dolar alım yaptı."