hans-joachim marseille

daha 22 yaşındayken 158 uçak düşürmüş çılgın alman savaş pilotu. ikinci dünya savaşına damgasını vuran insanlardan birisidir.

10 uçaklık düşman takımlarının arasına tek başına girip hepsini düşürmesiyle ünlüdür. 10 dakikalık bir çatışmanın ilk 6 dakikasında 5 düşman uçağı düşürmek gibi bir hız rekoruna sahiptir kendisi. ayrıca bu rekoru 19 yaşında kırmıştır.

erich hartmann ile devamlı olarak sidik yarışına sokulan efsane pilottur . lakabı der stern von afrika'dır . almanya'nın ikinci dünya savaşı'nda sahip olduğu en iyi pilottur , 15 uçağın arasına girip , 15'ini de 5 dakika gibi kısa bir sürede indirip , görevini tamamlayabilir , kendini onlarca kez kanıtlamıştır .

hartmann vs. marseille konusuna gelince , olay şudur : erich hartmann doğu cephesi'nde görev yapmıştır . indirdiği uçaklar düşük teknolojili ve eğitimsiz pilotların sürdüğü uçaklardır . hans joachim marseille ise afrika'da görev yapmıştır . afrika , yani ingiltere'nin hava gücünü esirgemediği bir yerdir . marseille'in savaştığı kişiler çok çok iyi bir eğitim almış , spitfire uçağını süren ingiliz pilotlarıdır . buna rağmen hiçbir şekilde vurulmamış , kendi cenabet ölümü motoru bozulan uçağı tarafından hazırlanmıştır .

düşman uçaklarına arkadan veya önden saldırmak yerine, ki bu genel geçer bir yöntemdir, tam ortadan saldıran efsane pilot. düşünün ki düşman uçağı saniyelik hedefinize giriyor. fakat bu genç alman, her seferinde ustalığını konuşturup düşman pilotlara ölüm saçıyordu. 158 uçak indirmiştir. hatta yanında eskortluk eden rehber pilota dünyanın ilk uçan hesap makinesi lakabını verdirtmiştir.

ölümü trajedidir. öldükten sonra bizzat komutanı çölden cesedini alıp gelmiştir. arkadaşları mezarına hiç yenilmedi yazmıştır.