hasan sabbah

(söylentiye göre) haşhaşiler adını verdiği birliğine uyuşturucu vererek sahte cenneti yaşatıp istediği her işi yaptıran kişidir.
haşhaşiler adını vermesinin sebebi o zamanın uyuşturucusu olan haşhaş kullanmalarıydı.

e kafalar güzel olunca cennetteyim,uçuyorum kaçıyorum gibi palavraları yutturmak daha kolay
assassins creed oyununun da senaryosunda geçen suikastçi grubu. sultan alparslanın da ilerleyişini durdurmuşlardır. nizamül mülkü de öldüren haşhaşilerdir. hasan sabbah kendi grubuna haşhaş verip onları hayal aleminde yaşattırmıştır ve öldüklerinde bu hayal aleminde sürekli yaşayacaklarının sözünü verdiği için, hasan sabbahın müritleri hiç düşünmeden ölmeyi düşünmüşlerdir. hatta şöyle rivayet edilir ki gelen ziyaretçilere göstermek için hasan sabbah suikatçilere kalenin üstünden atlama emri verirmiş ve suikastçiler hiç düşünmeden atlarmış.

şaşırtıcı bir bilgi olaraktan ; haşhaş--> haşhaşi ---> haşşaşinate--> assassinate. yani ingilizcedeki suikast fiili doğrdudan doğruya haşhaşilerden gelmiştir.
nizamül mülk ve ömer hayyanla aynı dönemde eğitim gördüğü rivayet edilir. kendisi islamın zahiri ve batıni kısmının olduğunu belirtir. ona göre her ayetin ayrıca gizlenen, görünmeyen manası vardır. kendisi de bu fikirlerini bu vesileyle yayma girişimde bulunur. ilk zamanlar halk tarafından hor görülür. bu anlam çeşitli coğrafyalarda dolaşır. halk kendisinin görüşlerini hoş karşılamaz. daha sonra alamut tepesi denen yere bir kale inşa eder. burada da azınlık halindeki fedaileriyle ikamet ederler. zamanla kale ve fedaileri gelişir. nihayetinde suikastçiliğin marifetlerini öğrenirler. her devlette örgütlenmeye başlarlar. bunu tehdit, şantaj, veyahutta kişileri kendileri çekerek yaparlar. devlet kademelerinde ilerleme potansiyeli olan isimleri öğrenirler ve alamut kalesine davet edilirler. buradaki oluşumdan etkilenenlerden bir kısmı kendilerine katılır. kendi içlerine çekemedikleri ve politikalarından rahatsız olduklarını ise fedailerine bırakırlar. fedai kelimesi ilk olarak haşhaşilerde kullanılmıştır. bu fedailerin günümüzdeki akrabalarının soyadları da "dai" dir. güney doğu anadolu'da bu soy isimli kişiler bulunmaktadır. gelelim bu fedailere.. öldürecekleri kişileri arkalarından hançerleyerek öldürürler. ilginç olan ise öldürdükten sonra hiçbir tepki vermeden bulundukları yerde kalmaları ve kendilerini feda etmeleridir. "fedai" denmesinin nedeni de budur. bazı kişileri ise öldürmektense kontrolleri altında almayı seçerler. bunu da genelde şu şekilde yaparlar: kişi uykusundayken yatağının kenarına bir hançer bırakılır. bu vesileyle kişi kendisinin kimler tarafından tehdit edildiğini anlar. hal ve hareketlerine bu doğrultuda dikkat eder.
tarihi kişilerden en sevdiğim ve hayranlık duyduğumdur. hakkında okunması gereken kitaplar; alamut (vladimir bartol), alamut kalesi (orhan yeniaras)
“eşitti fetö” başka söze gerek yok önermesi durumudur.
fedailerin kalesi alamut kitabı çok güzeldir